| FlorinTma a întrebat:

Vreau sa-mi upgradez laptop-ul cu inca 8 gb ram ca am doar 4gb si peste tot gasesc cu 170-200 lei si as vrea mai ieftin daca stiti, dau funda!
Placuta sa fie: DDR4.
Frecventa:2400mhz.
Nu sunt sigur daca este categoria corectă.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Daca ai 4GB, mai cumpara 4GB si iesi sigur mai ieftin. Pe deasupra iti va merge si dual channel in varianta 4 + 4 (ceea ce nu e cazul in varianta 4 + 8). Diferenta de la 4 la 8 se va simti mult mai mult ca cea de la 8 la 12.

| FlorinTma explică (pentru flixbuster):

Ce inseamna dual channel?
Ai putea sa dezvolti?

| flixbuster a răspuns (pentru FlorinTma):

Citeste aici:

http://omulbun.com/ce-inseamna-memorie-ram-dual-channel

O precizare: asigura-te ca ai disponibil al doilea slot de RAM. Am vazut un Lenovo mai nou cu DDR4 care avea un singur slot si in aceasta situatie a trebuit sa inlocuiesc 4GB cu 8GB, altfel nu s-a putut (adica sa adaug 4GB la cei 4GB existenti).

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Incearca la Emag. Dar e posibil ca taxa de livrare sa te duca poate la acelasi pret indicat de tine. Nimeni nu iti da o placa de memorie ram gratis. Sunt totusi 8 gb de memorie!
Asigura-te ca laptopul tau suporta upgrade-ul.
https://www.emag.ro/search/8gb+ddr4+2400mhz/sort-priceasc

| Mihai1810 a răspuns:

200 lei e un pret corect pentru 8gb ram. Cat ai vrea sa coste?