| DoiCuTrei a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva... Acum cateva zile mi s-a luat curentul. Bun. Dupa aceea am vrut sa intru la pc. Am apasat butonul. Calculatorul s pornit dar la ecran scrie,, NO SIGNAL,, si beculetul devine galben ( de la monitor tongue ). Ce sa fac, caci nu ma pricep la calculatoare si nu prea ma pricep la desfacut. Stiu ca am Windows XP, 1 GB RAM ( stiu ca e putin )... Cam atat. Nu stiu sa fac nimic infara de cautat ceva pe net, jocuri si cam atat. Daca e de desfacut, dati-mi niste indicatii caci nu l-am desfacut numai odata ca sa il curat de praf. Oare s-a ars vreun circuit? Multumesc anticipat. Aaaa, dau si funda celui care ma poate ajuta! big grin

Răspuns Câştigător
| InspiratieDIY a răspuns:

Vezi daca ai cablul bine bagat in monitor si calculator.
Daca monitorul are un selector de sursa (analog sau digital) vezi daca e setat pe ce trebuie, apasa-l si vezi daca ai imagine
Cel mai urat ar fi sa se fi ars placa video (daca e una separata, poate mai ai o mufa unde poti conecta monitorul), daca nu e separata, e posibil sa se fi ars ceva pe placa de baza. In acest caz, trebuie dus la "doctor" happy
Mult noroc!

| DoiCuTrei explică (pentru InspiratieDIY):

Pt ca ai raspuns detaliat si primul happy

| InspiratieDIY a răspuns (pentru DoiCuTrei):

Multumesc! (cu intarziere) happy

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Reseteaza modemul.Il scoti din priza cateva secunde si apoi il bagi iar.

| K0sti a răspuns:

Fa-i un reset de BIOS. Daca nici dupa asta nu-ti da semnal in monitor, ori s-a dus placa de baza, ori ai probleme cu sursa! Atentie! Inainte il scoti din priza!

| gelu1970 a răspuns:

Verifica daca ai bine conectat cablul vga
restul e mai complicat
spui ca nu ai deschis niciodata calculatorul
ar trebui deschis, bineanteles dupa ce il scoti din priza
trebuie sa elimini tot praful si scama din el cu ajutorul unui compresor dar cu o presiune foarte moderata ca sa nu strici nimic in interior
foarte important e sa elimini praful de pe cooler si din jur
scoti memoriile ram si le reconectezi
la fel grafica
sursa de alimentare de asemenea are mult praf in interior. incearca sa o cureti cu presiune de aer.
verifica bine cablul ce conecteaza hdd cu placa.
daca nu ti-e teama sa faci toate acestea incearca.
daca ai facut totul si continua cu no signal atunci mergi la cineva ce se dedica acestor lucruri.
bafta. toate acestea in ideea ca monitorul e functional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca atunci cand il pornesti nu ai imagine dar se aude sunetul de windows in boxe, ti s-a ars placa video.

Daca sunetul nu se aude, cel mai probabil ai probleme cu placa de baza. Incerca o resetare de BIOS dar sa nu iti faci sperante prea mari.

| DoiCuTrei explică:

Nu stiu de ce, dar dupa cateva zile a pornit. Se poate intampla iar sa nu mai porneasca? Multumesc mult.