| doaryo_4168 a întrebat:

:X:X:X Vreau sa am internet la doua calculatoare, si am doar un singur fir de internet... am si un cablu cu care sa le fac connecsiunea, dar nu stiu ce sa fac.straight face ma poate ajuta cineva puppy dog eyes dau funta :X:X:X

Răspuns Câştigător
| eandopuncttk a răspuns:

In primul rand primul calculator trebuie sa aiba doua placi de retea.
cablul trebuie sa fie mufat crossover(1cu3 si 2cu6) nu stiu daca intelegi ce vorbesc aici.
si dai share la conexiunea de net tongue

6 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Cand ai placile de care vorbesc si cablul mufat cum trebuie faci "galagie" aici

| JustCosmin a răspuns:

Ca sa ai internet pe cele 2 calculatoare cumpara ori un switch, ori un router. Daca vrei sa ai net prin Wireless, poti lua un router Wireless.
Si ca sa ai net pe cele 2 calculatoare, bagi mufa de la net in portul WLAN ai routerului/switch-ului si in 2 mufe LAN conectezi calculatoarele. Un calculator in portul LAN1 si celalalt in portul LAN2, de exemplu. La pachet o sa primesti un singur cablu, al doilea va trebui sa-l cumperi tu.

| ghineanamaria a răspuns:

Foarte simplu:cumperi router iar daca nu te pricepi cu instalarea lui chemi pe cineva si gata.Si eu am router si am net pe 2 calculatoare.

| RainOfColors a răspuns:

Foloseste un router.
Sper ca te-am ajutat.

| ρυƒυℓєтє a răspuns:

Cumpara-ti un router happy

| doaryo_4168 explică:

Pai am cea de la calculator cu care am luat-o mare este integrata si mai am unua...