| costy2120 a întrebat:

am doua calculatoare conectate la un router si am internet pe amandoua si vreau sa fac o retea intre ele pentru jocuri, sharing, etc. ma poate ajuta si pe mine cineva cum sa fac asta?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Vezi aici ->>>
http://tubeclip.wordpress.com/......culatoare/
Bafta!

| costy2120 explică (pentru neluL):

Nu mai inteles, calculatoarele sunt conectate la router, nu sunt conectate direct intre ele, eu vreau sa stiu daca e posibil sa fac o retea asa conectate la router

| neluL a răspuns (pentru costy2120):

Eu am inteles si ti-am lasat o varianta cu o conectare LAN (cablu intre cele 2 calculatoare) Fara cablu trebuie sa realizezi o retea AdHoc intre cele doua http://www.kombitz.com/......c-network/

| costy2120 explică (pentru neluL):

Pfff nu ne intelegem, eu am conectat la router un calculator prin cablu si un laptop prin wi-fi, si vreau sa le conectez pe amandoua prin cablu dar prin router sa am net pe amandoua

| neluL a răspuns (pentru costy2120):

Acum vi de acasa cu alte explicatii! Daca vrei sa le conectezi pe amandoua prin cablu, atunci trage un cablu din pc in laptop desii nu vad de ce ai face chestia asta (anulezi routerul prin conexiunea in LAN) sau poti trage cablu direct din router in laptop.

| costy2120 explică (pentru neluL):

Am tras cablu din router in laptop, si acum eu vreau sa pot umbla de pe laptop in calculator, si sa fac o retea intre ele doua sa pot juca in retea

| neluL a răspuns (pentru costy2120):

Fii atent! Laptopul are internet oricum prin wireless si deci nu trebuie sa tragi cablu din router in el. Lasa-l asa conectat prin wireless. Ce trebuie sa faci tu este sa legi laptopul de computer prin cablu si apoi sa urmezi instructiunile din primul link.

7 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Daca sunt amandoua conectate la acelasi router, atunci sunt in aceeasi retea.
Pentru a le putea accesa poti folosi fie adresa IP, fie numele lor (deschizi Windows Explorer si scrii \\IP sau \\numePC).