| SarpeAF a întrebat:

Salut tuturor!
Am 8gb ram si pc imi vede doar (3.96 usable).
Am windows de 64bit.
Ce sa fac?

23 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Fa un update de bios. desi ma indoiesc ca e de la ram. e ceava d ela windows. pune un linux, doar asa, de test, s a vezi daca ii foloseste pe toti 8.

| SarpeAF explică (pentru sltlp):

Chiar acum am formatat pc si tot 8gb 3. 96usable arata

| sltlp a răspuns (pentru SarpeAF):

Fa udpate d ebios cum am zis, nu formata degeaba. si pune un ubuntu ca nu mori, sa vezi c ezice. daca nu, cauta alt windows.

| SarpeAF explică (pentru sltlp):

Am facut man update de bios si nimic si acum i-am pus win7 64bit si tot nimic

| Florin_4402 a răspuns:

Incearca sa mergi in msconfig si vezi la boot.ini la advance pui maxmem 8GB cat e in MB nu stiu exact cat e cam 8132 vezi tu si dupa restart sper sa te ajute

| Kaennox a răspuns:

Salut...un prieten ave 2 GB RAM si ii citea decat unul, asa ca el a scos ramul, lo curata frumos si lo pus la loc si apoi ii citea 2 ramiwinking sper sa-ti mearga!

| adibas a răspuns (pentru Kaennox):

Un prieten mi-a spus ca daca vad prostie sa ma feresc si asa am sa fac

| Kaennox a răspuns (pentru adibas):

Ok,nu te ambala...credeam ca te ajut!

| Kaennox a răspuns (pentru Kaennox):

Defapt...ca il ajut pe SarpeAF!

| hashu1985 a răspuns:

Ciudat... esti sigur ca una din placutele de ram nu-i bushita? Incearca-le pe rand una cate una si vezi daca-ti recunoaste 4 si 4, incearca-le si in sloturi diferite.

| adibas a răspuns (pentru hashu1985):

Cel mai ratat raspuns vezi daca nu stii sa te joci cu "jucaria" intri in bios si vezi cati gb ram ai si vezi care sloturi sunt folosite si care si asa si la placa videou

| SarpeAF explică (pentru adibas):

M-ai bagat in ceata...ca sa raspund si celor de mai sus placutele sunt cumparate acum 3 zile(noi) 8gb 2x4gb dar si cand le aveam pe cele vechi tot la fel aveam 4gb 2x2gb si imi arata 1.96usable...in bios total memory 4gb imi arata

| hashu1985 a răspuns (pentru SarpeAF):

Probabil daca si cu 4 gb (2x2) iti vedea tot 2gb...ai o problema la un slot de ram

| K0sti a răspuns (pentru SarpeAF):

Fa ce a spus "adibas", ca a spus bine. Dupa ce ne dai raspunsul mai vedem.

| adibas a răspuns (pentru SarpeAF):

Pai daca iti arata in bios 4 gb ram sau 8 gb cati naiba ai auncia e bine:@ tu nu cred ca stii ca rami se impart in 2 categori jumatate software si jumatate gaming

| SarpeAF explică (pentru adibas):

Vere faci pe expertu' degeaba...cand aveam 2x2gb imi arata 4gb dar am schimbat carcasa la pc si de atunci imi arata 4 gb 1. 96usable si acum mi-am luat 8gb 2x4gb si imi arata 8gb 3.96 usable intelegi?

| adibas a răspuns (pentru SarpeAF):

Nu carcasa ma aia e placa de baza straight face vezi ca poate iti este bulit vreun slot la placa de baza doamneee

| hashu1985 a răspuns (pentru adibas):

Deci pana la urma....ca sa citez" cel mai ratat raspuns", in spetza, al meu e posibil sa fie si ala corect. E posibil cand ai mutat placa de baza de pe o carcasa pe cealalta sa se fi fisurat la verunul din contacti de la slotul de ram cositorul, vezi exact care e cel cu probleme (incercand sa pornesti pc-ul cu un singur modul de ram bagat pe rand in cele 2 sloturi) dupa care dai placa jos si te duci cu ea la un service de electronice sa dea cu suflanta cu aer cald pe spatele placii in dreptul slotului defect.

| cristi28george a răspuns (pentru SarpeAF):

Stiu ca este cam veche intrebarea, dar totusi, ai incercat sa-ti reinstalezi windowsul? vezi daca placa ta de baza suporta mai mult de 4 gb rami, sau daca nu are vreun slot bulit, uitate si vezi daca si procesorul suporta mai mult, ai doua placute de rami, incearca sa folosesti o placuta pe un singur slot de la placa de baza, ia sloturile pe rand cu o singura placuta de rami, nu vreau sa ma dau destept, dar vreau sa ajut, sper ca nu te-am suparat.
daca nu ai rezolvat problema, imi poti spune ce procesor si ce placa de baza ai? stima!

| Psychic a răspuns:

Am patit la fel cu 4 gb - imi vedea 3 (usable) - upgrade trebuie - nu poate vedea mai mult pc-ul (asta daca ai testat ramii si sunt buni)

| adibas a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... uitate in bios si vezi daca 1 slot de ram sau 2 nu sunt arsi si asa vezi sau reformateazati windowsul

| Andrei_Alin_1998 a răspuns:

NELUL, normal.

| Junioru_Pepe_1990 a răspuns:

Sa va spun ceva eu mi-am luat un calculator anul trecut cu garantie 4 ani si eu am problema asta l-am dus de unde l-am luat au zis ca n-are nimic de obicei sunt rami ddr 3 au cele mai mari buguri uitati si cititi cu atentie va dau un link http://www.pcbuyerbeware.co.uk/RAMProblems.htm