| T4zu a întrebat:

Salut tuturor. Am o camera video digitala "Panasonic VDR-D150", recent primita.
A-si avea nevoie de raspunsul la urmatoarele intrebari:

1. Sa spunem ca introduc (DVD-R, DVD-RW) in camera si filmez ceva. Ceea ce am filmat se transpune imediat pe (DVD-R, DVD-RW) sau trebuie sa fac ceva setari din meniu dupa ce am inregistrat sau inainte ca sa se salveze imediat pe acesta?

2. Daca am card de memorie in camera simultan cu un DVD-R/RW, dupa ce termin de filmat se salveaza pe ambele?

3. De ce cand am DVD-R/RW imi scrie ca nu am card de memorie si ma atentioneaza? nu se poate stoca pe DVD-R/RW sau este obligatoriu?

4. Doresc niste sfaturi despre cum se stocheaza pe DVD-R/RW in siguranta, fara sa pierd datele proaspat filmate.
Accept si un ghid in limba romana.

5. Daca se inchide in timp ce filmez pe DVD-R/RW se pierde ce am filmat?

OFER FUNDA SI MII DE MULTUMIRI CELUI CE MA AJUTA!
accept si e-mai-luri pe t4t4zu@yahoo.com, daca stiti multe despre aceasta camera. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Salut. Am citit un pic instructiunile din manual si voi reda, in rezumat, ceea ce am inteles eu din el. Nu stiu daca voi raspunde chiar la toate intrebarile, dar sper sa intelegi cate ceva, care mi s-a parut esential.
Pe aparat gasesti o rotita cu mai multe simboluri
camera video inseamna inregistrare video
dreptunghi cu sageata inseamna vizualizare filmare
aparat foto inseamna realizare fotografii
aparat foto cu sageata inseamna vizualizare foto efectuate si salvate
Important: pe disc se salveaza doar inregistrarile video, iar pe card doar pozele. Se pot folosi simultan, dar in actiuni distincte. Cu alte cuvinte: cand filmezi se inregistreaza pe dvd, cand pozezi, cadrele salvate merg pe memoria cardului. Asa e configurat dispozitivul si nu poti modifica aceste proceduri. Cand filmezi, pozezi, asigura-te ca bateria e incarcata tot timpul sau dispozitivul e conectat la curent. Orice procedura (baterie scoasa, pana de curent) va compromite datele in curs de filmare sau stocare. Din cate am inteles eu, dupa ce termini filmarea inregistrarea se salveaza pe disc (procesul cere timp). In functie de formatul video ales, poti inregistra intre 18 si 75 de minute. xp (calitate superioara)=18, sp (normal)=37, lp (de lunga durata)=75 minute.

| T4zu explică (pentru dannyel86):

Multumesc ca ai citit intrebarea. Apropo tu ce imi recomanzi sa filmez pe un (DVD-R SONY, 60min/2.8GB; Double sided/Double face)? apropo ai si funda, dar sper sa vezi si acest mesaj.

| dannyel86 a răspuns (pentru T4zu):

Pentru double sided, finalizarea se face pentru fiecare fata in parte, tot din Setup, cum am explicat deja. Cand o fata e complet ocupata, trebuie sa intorci discul pentru a se imprima si pe partea cealalta (operatiune manuala, nu automata).

| dannyel86 a răspuns (pentru dannyel86):

Pentru teste, cauta discuri de 8 cm acceptabile ca pret, pe care sa inregistrezi si sa inveti procedurile de pe dispozitiv. In meniul lui gasesti functii de editare sau eliminare a fisierelor pe care nu le doresti stocate. Cu rabdare, vei ajunge sa cunosti aparatul.

| T4zu explică (pentru dannyel86):

Aha, din pacate DVD mai ieftin de 25 lei nu am gasit, si trebuie sa fac un video maine. Dar am inregistrat ceva in format SP si dupa ce s-a terminat a scris ceva de "Please wait for saving data sau ceva de genu si ceva de DVD", nu mai pot strica mult din dvd ca nu sunt ale mele sad
Apropo mersi oricum, daca mai este veva iti spun.

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Finalizarea trebuie realizata din SETUP, numai cu dispozitivul conectat la priza. Nu se poate cu baterie!
SETUP - FINALIZE - YES