| Clarx a întrebat:

Salut tuturor! Am o intrebare: merita sa treci in windows 10 de la 32 de biti la 64 de biti? Specific faptul ca am un laptop Lenovo cu procesor de 64 biti si cu Windows 10 pe 32 biti. Daca merita, cum pot trece la 64 de biti? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Merita daca ai peste 6GB RAM.

Cum a zis sierra1, trebuie sa reinstalezi Windowsul, si ai nevoie de un kit pe 64 biti.

https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10

descarci acel Tool, iar cu ajutorul lui, creezi o imagine ISO.

Standard e activa varianta pentru 64 biti:

https://goo.gl/images/UgY6rQ

La final o pui pe un DVD cu CDBurnerXP,
sau pe un stick cu Rufus.

| Clarx explică (pentru NLS):

Cum trebuie sa instalez varianta pe 64 de biti? Trebuie sa reinstalez prin bootare sau direct in desktop? Inainte sa instalez versiunea pe 64 de biti trebuie sa fac un backup la fisierele de pe hard-disk si alti pasi asemanatori?

| cfrtobias a răspuns (pentru Clarx):

Cum ai instalat 32 bit asa faci si cu 64 da sa nu gresesti poate salvezi fisierele care iti trebuie ca poate faci o partitie din greseala de nu stii si stergi tot...

| NLS a răspuns (pentru Clarx):

Un upgrade nu e posibil, daca la asta te referi.

Microsoft doesn't offer a direct path to switch architectures, but you can make the jump from 32-bit to 64-bit performing a clean installation of Windows 10.

Adica trebuie sa il instalezi pe curat, "prin bootare".

Vei pierde tot ce ai pe partitia C:, deci e necesar sa o golesti in prealabil.
Fie muti pe alta partitie tot ce ai (verifica in folderele My Documents si Downloads, sau pe unde stii ca ai mai salvat chestii), fie le salvezi pe un HDD extern, pe discuri DVD, pe un stick mai mare...

Daca ai doar o singura partitie, fa rost de un HDD extern de la cineva, cat sa depozitezi ce ai de salvat de pe el.

Sper ca stii ca doar kiturile de programe si jocuri trebuie salvate, nu si cele instalate...
Plus muzica, fisiere video, poze...

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,pentru ca ti se va citi doar 3, 2 gb ram si asa win 10 consuma mult ram, instaleaza win 10 HOME pe 64 b e o idee bune si obligatoriu un SSD https://m.emag.ro/......DGF30DBBM/

| sierra1 a răspuns:

Da, merită, laptopul se va mișca mai "fâșneț" - trebuie să reinstalezi o variantă w10 pe 64 bit

| Clarx explică (pentru sierra1):

Cum trebuie sa instalez varianta pe 64 de biti? Trebuie sa reinstalez prin bootare sau direct in desktop? Inainte sa instalez versiunea pe 64 biti trebuie sa fac un backup la fisierele de pe hard-disk si alti pasi asemanatori?

| sierra1 a răspuns (pentru Clarx):

Oricum e bine - salvează doar fișierele de care ai nevoie in rest la ce rost să faci backup, nu reinstalezi la loc varianta pe 32 biți pentru că o să-ți placă tare asta nouă

| Andreeush a răspuns:

Poti incerca.