| MariuS88c a întrebat:

Salut tuturor, am o problema legata de pc-ul meu.
Pe la finalul verii am achizitionat un pc facut pe piese, acesta fuctiona peste asteptarile mele in jocurile video.CS:GO-ul mergea aproape constant 299 Frame-uri, dar acum vazand cu ochii scad foarte mult frame-urile, ajung chiar si la 80/90 cel mai putin... inainte niciodata nu atingeam 200.
Vreau sa precizez ca la grafici doar shadowul si shaderul le am pe high, in rest disable sau low, rezolutie 4:3 1280:1028.
Am un procesor i5-6500 3,2 ghz
Placa video gigabyte gtx 960 4 gb
8 gb ram ddr4 2133 mhz
Calculatorul nu are probleme cu ventilatiahappy.
De atunci am reinstalat odata windosul, am pus un windows 7 ultimate pe 64 bit si nu am mai instalat in afara de joc nimic.
Sfat sau parere? care sa fie problema?

8 răspunsuri:
| georgiocool a răspuns:

Salut logic ar fi sa nu ai probleme cu pc la ce performante ai, numai daca piesele sunt second hand, si daca nu se raceste bine poate sa iti mearga greu ai putea schimba pasta de la cpu eventual si la placa video nu costa mult.

| MariuS88c explică (pentru georgiocool):

Am precizat ca ventialtia/racirea nu reprezinta o problema... am o carcasa mare cu 4 ventilatoare si mereu sta rece calculatorul.
Piesele nu sunt second nici unahappy

| georgiocool a răspuns (pentru MariuS88c):

Parerea mea eu ma ocup de reparat pc-uri in primul rand cand asanblez repar etc un pc prima data ma asigur daca toate piesele functioneaza normal asta nu exclude probleme aparute in timp si la piese noi si dupa un windows bun fara probleme, e greu ca cineva sa iti sp exact ce are pc tau fara sa il vada poti si la cpu sa ai probleme

| MariuS88c explică (pentru georgiocool):

Si acum ce imi sugerezi sa fac?happy
Sau daca ma uit la componente la ce sa ma uit?
Windowsul am sa il reinstalez acum seara.

| MariuS88c explică (pentru georgiocool):

Iar daca ar fi de la componente, ar fi o problema ireparabila care si daca o rezolv nu va reveni la performanta pe care a avut-o?

| georgiocool a răspuns (pentru MariuS88c):

Daca functioneaza jalnic si nu poti sa te folosesti de el in continuare cel mai indicat ar fi sa consulti pe cineva in domeniu, ca asa probleme pot din mai multe piese sa vrb mai pe inteles, daca totusi vrei sa incerc sa te ajut cu ceva imi lasi mesaj mai explicit ce nu iti functioneaza normal poate pot sa te ajut

| MariuS88c explică (pentru georgiocool):

Pai daca poti sa ma ajuti. de ce nuhappy?