| Petripetri a întrebat:

Salut tuturor am un transformator de amperaj destul de mare nu-mi dau seama cam cat problema e urmatoarea din el ies 11 fire toate negre si de 2 jumate cum pot afla care sunt intrari si care sunt iesiri. care sunt plusuri care sunt minusuri... toate sunt in acelasi plan

Răspuns Câştigător
| Adryano_Don_1986 a răspuns:

Eu unu asa fac, ma uit care gros si subtire, dupa care pun un bec de fier de calcat, stii? beculetele alea mici, sunt in fiare de calcat etc, merg direct la 220. E un bec din ala se pune la lita subtire adica in220v iar lita groasa care banuiesti ca e ieirea pui o baterie de 1, 5---3 v etc. Daca se aprinde becul, inseamna ca pe acolo e intrarea

10 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

La transformatoare nu există plusuri şi minusuri deoarece acestea nu funcţionează în curent continuu.
În rest încearcă să descoperi la ce a fost folosit.

| Petripetri explică (pentru Arthur):

Da ai dreptate greseala mea ma referem strict la iesiri adica restul de 9 fire faza nul...dar care sunt intrarile? cel mai important caut sa aflu o metoda de verificare!

| Adryano_Don_1986 a răspuns (pentru Petripetri):

Pai, normal lita cea mai subtire e primara 220v si cea mai groasa secundara iesirea, daca se vede cumva unde intra firele in transformator e bine

| Adryano_Don_1986 a răspuns (pentru Petripetri):

Eu cand testez un transformator, de care nu stiu nimic, ma uit la lite, pe alea subtiri pun doua sigurante si bag direct in priza, daca nu e bine, se arde o siguranta, daca e bine, asa fac.

| Petripetri explică (pentru Adryano_Don_1986):

Banuiam traba asta dar asteptam o confirmare fara sa intreb eu multumesc de ajutor funda!

| Arthur a răspuns (pentru Petripetri):

Da, ai dreptate, dar pe un segment de tipuri. Gândeşte că e diferenţă totală între cele coborâtoare şi cele ridicătoare de tensiune, mai sunt şi cele trifazate plus cele pentru aplicaţii industriale.

| Arthur a răspuns (pentru Arthur):

Să nu uit : dacă ţine în mână beculeţul indicator posibile experienţe plăcute!

| Petripetri explică (pentru Arthur):

Hahaha ma gandeam si la varianta asta 8)

| Adryano_Don_1986 a răspuns (pentru Petripetri):

Eu unu asa fac, ma uit care gros si subtire, dupa care pun un bec de fier de calcat, stii? beculetele alea mici, sunt in fiare de calcat etc, merg direct la 220. E un bec din ala se pune la lita subtire adica in220v iar lita groasa care banuiesti ca e ieirea pui o baterie de 1, 5---3 v etc. Daca se aprinde becul, inseamna ca pe acolo e intrarea

| Adryano_Don_1986 a răspuns:

Pai un transformator, daca nu are punte, nu are +si-.El poate sa aiba 2 sau3 intrari:110, 220.230, sau ma rog, si restul iesiri

| Petripetri explică (pentru Adryano_Don_1986):

Da la treaba asta cu mai multe intrari nu ma gandisem...happy