| anonim_4396 a întrebat:

Un prieten a gasit prin pod un pc vechi care merge pe ddr1.
El imi cere mie o placuta ram ddr 1 daca am (si eu am avut un pc vechi acum cativa ani), eu cand am cautat in pc-ul meu vechi am gasit placuta dar, pe ea scrie ddr266 256 mb.
Deci se potriveste pentru ddr1?
Dau funda!
Placa de la pc-ul meu vechi este Micro-star MS-6566

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Depinde si de sistemul prietenului tau. Ce placa de baza are? DDR 266 face parte din ddr1, dar daca sistemul lui suporta ddr cu frecventa 400, atunci e mai bine sa ia o placuta cu frecventa mai mare de 266. Plus ca 256 mb nu constituie o diferenta semnificativa. Daca placa lui suporta ddr 400, cel mai bine ar fi sa cumpere de 512 mb sau chiar de 1gb (la particulari, la mana a doua e chiar ieftin).
Am inteles eu ca vrei sa-ti ajuti amicul, dar trebuie sa te asiguri ca pc-ul lui suporta memoria pe care o ai tu. Vino cu detalii despre calculatorul lui si noi aducem completari.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Multumesc pentru raspuns.
Se pare ca merge placuta dar, mai am o intrebare.
Daca bagi o placuta ram arsa in pc se intampla ceva?
Ca el a mai are doua dar, una dintre ele este arsa si nu stie care.

| Mihai1810 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa le incerce pe rand si daca alculatorul nu porneste inseamna ca placuta este arsa

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa cum a raspuns si mihai1810, placutele trebuie incercate pe rand, pentru a vedea care e defecta si care poate fi utilizata in continuare. Montarea si scoaterea ramilor trebuie sa se faca cu grija, orice instalare incorecta putand duce si la defectarea placii de baza, ceea ce nu e de dorit.

5 răspunsuri:
| Jameson a răspuns:

Buna se potriveste, ddr266 inseamna ddr 1 266 megaherti. ddr 1 merge pana in 400 megaherti.

| ionutcool a răspuns:

Da normal ca se potriveste ca ddr si ddr1 sunt una si aceeasi