| AlexandarAlx a întrebat:

Salut un prieten de al meu are un laptop HP si cand baga mufa de la internet in el nu i se intampla nimic, nu merge, ce trebuie sa faca? Dau funda

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca mai are cd-ul cu drivere sa instaleze driver-ele, mai exact : Lan driver! Bafta!

| dannyel86 a răspuns:

Internetul trebuie configurat. Daca furnizorul de net a setat username si parola, toate setarile necesare conexiunii net trebuie configurate pe dispozitivul pe care vrei internet. Simpla conectare a cablului la laptop nu inseamna o legatura automata la internet. Poti cauta pe un alt dispozitiv conectat la net instructiuni de configurare a retelei.

Răspuns utilizator avertizat
| dannyel86 a răspuns (pentru AlexandarAlx):

Ce furnizor de internet are prietenul tau si daca driverele pentru placa de retea sunt instalate? Si ce sistem de operare are pe Hp, ca sa primesti instructiunile exacte, prin link.

Răspuns utilizator avertizat
| dannyel86 a răspuns (pentru AlexandarAlx):

Akta foloseste conexiune PPPoe, adica cu username si parola data de furnizorul de internet (in cazul tau Akta)
Mai jos ai doua tutoriale in romana despre cum se configureaza PPPoe (indiferent de furnizor, pasii sunt aceeasi, doar ca username-ul si parola trebuie trecute de la Akta; altfel nu te poti conecta). Primul link (vezi video) iti arata setarile pentru Windows8, care se aseamana cu cele de Window7. (se completeaza, intrucat in prima sursa face trimitere si la Windows7).
http://videotutorial.ro/......ial-video/
https://www.youtube.com/watch?v=m1dtcMyRDac