| Dani778 a întrebat:

Salut! Unde as putea gasi niste taste de schimb pentru tastatura mea? am cautat pe internet si pot gasi numai taste pentru laptop. Este un Lenovo Legion K300 cu taste mecanice. Nu este stricata momentan, dar in cazul in care vreau sa schimb tastele.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Tastaturile sunt facute de "unica folosinta", ca si mouse-urile.Sunt considerate ca piese compacte, care se schimba cu totul in caz de defectare (repararea lor presupune manopera mult mai scumpa decat una noua).
La fel sunt si celalalte componente (modulare) din calculator, televizor etc.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai gasit pentru ca probabil nu se fabrica taste de schimb pentru tastaturi, pentru latopuri da.
Cand se "strica" tastele schimbi si tastaura cu totul, am vazut ca acest model e 114 lei deci nu e foarte scumpa.

| Wr3nch a răspuns:

Nici nu vei gasi ca ce ai tu nu e o tastatura mecanica reala, ci una cu membrana, la care nu ii poti schimba tastele.

| NLS a răspuns:

Tastatura ta e cu membrana, nu cu switch-uri mecanice.
Insa chiar si la cele cu membrana, la majoritatea se pot schimba tastele, atata timp cat nu e vreun model exotic in care tasta face corp comun cu padul de presiune.

Problema in cazul tau e ca Lenovo s-ar putea sa nu ofere taste de schimb, fiind mai castigati daca vand o noua tastaura.
Am cautat si eu si nu am gasit.

| Staicu_Ionut_1994 a răspuns:

Ai incercat la baieti de la qwertykey.ro