| InAnotherLife a întrebat:

Salut.

Vin cu o problemă la un laptop Acer 5737 Z (placa de bază din el este un : KALA0 LA4681P Rev. 2.00)

De cum l-am primit de la cineva (mi s-a sesizat faptul că nu merge, dar am zis să-l iau și să încerc să-l fac cumva), am observat că intră în freeze de cum îl deschid, după trei secunde apare logo-ul Acer și rămâne în freeze. Din recovery n-am reușit nimic, FN+Esc (pentru bios recovery/flashback), am incercat și cu imaginea de bios originală, nu mi-o scrie până la capăt pentru că intră în freeze. Dacă îi dau fn+esc cu stickul într-un port usb, își dă restart, pregătește fișierele, fan-ul intră la turație maximă, ecranul devine negru, apoi nu se mai oprește, continuă la turație maximă fără să-mi dea semne de viață stickul. Am zis că poate e un conflict pe undeva. L-am făcut bucăți până la placa de bază. Curățat-o, schimbat pastele, toate cele, am luat placa de baza și am testat-o, fără alte unități instalate pe ea. Același lucru, bag alimentarea in placă, conectez display-ul de la laptop în placă, tot freeze când apare logo-ul.

Ultima soluție, să-i dau un reset de bios. Problema este că bateria din ce-am văzut este soldered și acum vreau să știu, există o posibilitate să dau reset biosului fără să dezlipesc bateria de pe placa de bază (și dacă fac asta, risc să stric și altceva, fizic vorbind?) O alta posibilitate, de exemplu un bridge între "-" și "+" de la baterie, ar fi posibil?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa incerci alt Hard Disk, preinstalat cu un Sindows de preferat si pe cel vechi daca ai vreun cablu adaptor de la SATA la USB sa ii verifici starea de sanatate cu HDD Sentinel.

| InAnotherLife explică (pentru anonim_4396):

Păi, ce treabă are hdd-ul când am scos absolut tot, am doar placa de bază pe masă, un monitor și alimentarea și tot în freeze imi rămâne.

| anonim_4396 a răspuns (pentru InAnotherLife):

Pai are.
Doar ce ai spus ca ai incercat sa scrii o imagine de bios si nu o scrie pana la capat sau ca ia freeze cand apare logoul.
Nu crezi ca e vreo problema cu Hard Diskul? Ai incercat cu un alt Hard Disk? Incerc sa te ajut.

| InAnotherLife explică (pentru anonim_4396):

Am rezolvat-o, era bios-ul problema. L-am rescris happy