| NeluCurcanuuuu a întrebat:

Vreau sa achizitionez o placa de baza si as vrea sa va intreb la ce trebuie sa ma uit la ea sa vad daca e buna?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand sa aiba un socket cat mai modern. Asta inseamna 1155, 1156, 2011 pentru Intel si AM3 si AM3+ pentru AMD.
Apoi trebuie sa aiba porturi, sloturi, si alte intrari care-ti trebuiesc functie de ce doresti sa faci cu ea. Daca vrei s-o folosesti pentru jocuri trebuie sa aiba cat mai multe sloturi de memorie si cu capacitate cat mai mare (sa zicem 4 sloturi cu 4 Gb. pe slot). Daca vrei sa folosesti doua placi video trebuie sa ai doua sloturi PCI-e.
Uite cateva sfaturi aici: http://stiri.cel.ro/......r-desktop/

1 răspuns:
| HardCore7750 a răspuns:

Cum zice Salontanul