| GrigoreCostinel a întrebat:

Vreau sa creez un pc. Cu minimul de piese. Vreau sa stiu in detaliu ce trebuie sa caut si sa vad ce piese am.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce buget ai?
Pentru ce vrei sa il folosesti? (jocuri, sau altceva? Daca jocuri, da niste exemple)

Minim de piese ar fi:
placa de baza
procesor
RAM
HDD
sursa
carcasa

(iar pentru jocuri: o placa video dedicata)

| GrigoreCostinel explică (pentru NLS):

Am pierdut un pariu, iar acum trebuie sa fac un pc, cu minimul pe care il pot avea. Nu am placa de baza si sursa.

| NLS a răspuns (pentru GrigoreCostinel):

Insira piesele ce le ai, daca ai nevoie de o sursa si placa de baza.
Avand in vedere ca nu ai specificat in pariu ca trebuie sa fie noi, poti sa le iei de pe olx. happy

| GrigoreCostinel explică (pentru NLS):

Ai si tu dreptatea ta.

5 răspunsuri:
| Alex00717 a răspuns:

Ai nevoie de carcasa, placa de baza, procesor, ram, hdd, sursa, asta e minimul si daca vrei poti adauga o placa video.
Faza e sa ai grija la placa de baza sa aiba socketul acelasi ca al procesorului, iar placa de baza si procesorul sa suporte frecventa si ddr-ul memoriilor ram, adica sa fie compatibile toate intre ele.

| ImAlex18 a răspuns:

Hard Disk
Placa Video
Placa de baza
Procesor
Ram
SSD daca vrei sa fie mai rapid
Carcasa
Racire(ventilatoare-Cooler)
Sursa
Poti gasi toate pe www.pcgarage.ro