| Zuhn a întrebat:

Salut, vreau sa cumpar aceasta placa de baza(https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/tuf-gaming-b4 50m-pro-ii/) si sa pun un ryzen 5 5600g pe ea. Este necesar update de bios pentru a functiona?

Răspuns Câştigător
| Al3x998 a răspuns:

Salut! Acea blaca de baza are chipset B450, deci in mod normal ar avea nevoie de o versiune mai noua de bios pentru seria 5000. Suporta Ryzen 5 5600G incepand cu versiunea de bios 2409, o versiune de pe 4 decembrie 2020. Poate ai noroc si iti vine cu o versiune mai noua de bios si nu mai e necesar update-ul de bios, dar daca nu, atunci trebuie sa faci update (cea mai noua versiune e 3211, o gasesti pe site-ul producatorului. Daca vrei sa-ti mearga din prima, cauta o placa de baza cu chipset B550. happy

| Zuhn explică (pentru Al3x998):

Și daca nu o sa ii fac update nu o sa pornească pc-ul? Am văzut ca e destul de riscant update-ul de bios, deci mai bine as lua, cum spui și tu, o placa cu chipset b550 și nu ma mai complic

| Zuhn explică (pentru Al3x998):

Și mai am o întrebare, eu am un monitor de 165hz, cu un hdmi cam în câți Hz ar merge?

| Al3x998 a răspuns (pentru Zuhn):

Porneste, dar nu recunoaste procesorul, e ca si cand n-ai avea procesor. Update-ul de bios nu e riscant, doar sa nu se ia curentul. Si din cate stiu, nu poti face update daca nu ai un procesor pe care sa-l recunoasca placa de baza.

| Al3x998 a răspuns (pentru Zuhn):

Hdmi 2.0 suporta si 240hz, vrei sa folosesti placa video integrata?

| Zuhn explică (pentru Al3x998):

Deci hdmi 2.0 o sa suporte 165hz și da o sa folosesc integrata