| Xanyy a întrebat:

Salut! Vreau sa fac un upgrade cu ram (am 8gb si vrau 16) la un laptop.

Max Bandwidth DDR4-2666 (1333Mhz)
Module Manuf. Samsung
Dram Manuf. Samsung
Part Number M471A1K43CB1-CTD

Laptop ul mai are un slot doar ca eu nu am gasit acest tip de momorie (am gasit numai cu 4gb dar imi trebuie 8gb) si nu stiu un lucru daca laptop ul time maxim 2666mhz ram sau atat am instalat in el

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Salut! In general, DDR4 RAM are latime de banda de 2666 MHz, dar asta nu inseamna ca laptop-ul tau poate accepta o astfel de memorie. Este important sa verifici specificatiile laptop-ului tau pentru a vedea daca poate accepta o astfel de memorie si daca exista vreun alt slot disponibil pentru a o instala. De asemenea, ar trebui sa verifici daca exista vreun mod de a afla viteza maxima de RAM care poate fi acceptata de laptop-ul tau. Daca laptop-ul tau poate accepta RAM DDR4 la 2666 MHz, atunci ar trebui sa poti instala 8 GB de RAM in el, dar asigura-te ca cumpari memorie de la un producator de incredere si verifica daca exista vreun mod de a afla daca aceasta este compatibila cu laptop-ul tau

| Xanyy explică (pentru DjSannan):

Multumesc! Am si gasit,, Max 64GB, DDR4-2666, 2 Slots"

| Xanyy explică (pentru DjSannan):

Dar nu stiu daca eu am instalat in el 1333MHz sau 2666MHZ

| DjSannan a răspuns (pentru Xanyy):

Pentru a determina viteza RAM-ului instalată în laptopul dvs., puteți urma acesti pași:

Deschideți "Task Manager" prin apăsarea tastei "Ctrl + Alt + Del" și apoi selectați "Task Manager".

În fereastra "Task Manager", selectați fila "Performance".

În fila "Performance", selectați fila "Memory" din partea de jos.

În fila "Memory", ar trebui să vedeți informații despre RAM-ul instalat în laptopul dvs., incluzând viteza RAM-ului.

Verificați viteza RAM-ului pentru a vedea dacă este 1333 MHz sau 2666 MHz.