| M371n1s7 a întrebat:

Vreau sa imi bag pe tableta asphalt 8 si nu mai am memorie pe ea dar am un card de 4GB gol si vreau sa stiu cum pot sa-l instalez pe card.

2 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Nu se poate decat prin root.
Sa zicem ca tableta are 8 gb memorie, aceasta vede memoria cam asa :
1 gb este memorie interna, 4, 5 gb ii vede ca fiind card SD [acolo se duc toate datele jocurilor mari si cand dai sa treci o aplicatie pe card, aplicatia ti-o trece din acel 1 gb in acei 4.5 gb sau cat ai acolo.
Sa faci root este simplu, iti trebuie framaroot, selectezi acolo o optiune, se face root acolo frumos, se restarteaza, va dura mai mult ca de obicei prima pornire dar dupa va porni normal; dupa ce porneste, intri in meniu si vei vedea o aplicatie super SU ceva de genu sau daca nu superuser, cauta si gasesti, daca nu gasesti aplicatia, intr in google play si descarci superuserwinking dupa ce ai facut asta descarci gl to sd [sa ai cardul inserat! ] intr in gl to sd, iesi din program dupa si conectezi tableta la PC, te duci pe card si vei vedea 2 fisiere si anume data si obb [pe card direct, fara a intra in android] ei bine, acolo iti bagi SD files, descarci de pe pc asphalt 8 cu tot cu apk si sd files, apk-ul il bagi undeva unde sa-l gasesti de pe tableta sa-l poti instala si sd files adica un fisier gen com.gameloft... sau cum s-o mai chema si ala, deconectezi tableta de la pc, intri in gl to sd, dai mount image si apoi dai play la jocwinking [asta dupa ce instalezi apk-ul ]
cu toate astea spuse, trebuie sa stii, o data ce faci root pierzi garantia.
Vreau sa-ti mai spun ceva, faci asta pe riscul tau, nu sunt responsabil in cazul in care tableta se comporta ciudat sau se strica! Faci totul pe riscul tauwinking
eu asa am procedat cu telefonul meuwinking

| shannygelu a răspuns:

Trebuie sa faci root apoi instalezi link2sd setezi din meniu instalare in memorie externa dar pierzi garantia daca faci root