| SSaleu20 a întrebat:

Salut, vreau sa imi fac o imbunatatire la pc adica +4gb ram ddr3 si sa pun si o placa video mai buna ( ceva sa poata duca 3 monitoare de 19/24)
Ideea e ca nu stiu daca sa fac asta acum sa la vara (iunie/iulie). O sa mai scada preturile la placile video mult pana atunci? Placa as vrea sa fie ceva de 4gb ddr5 256bit. (Nu ceva foarte scump, deci o sa merg pe amd).
Sa cumpar acum sau la vara?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca vrei exact 4gb pe 256, cea mai ieftina si bunicica varianta ar fi http://bit.ly/2Bh6VOI RX 570 la 619 ron. Dar sa-ti duca 1 DVI, 1 HDMI si 1 DP, daca nu le faci splitter sau alte chestii. La vara o sa te duci in ideea de "maxim 50 ron" mai putin cel mai probabil, am urmarit pretul unora, si nu scade super mult (sunt totusi alti factori care influenteaza pretul. De crescut creste repede, de scazut, nu prea). Utilizeaza voucherul VCUHU9KS pentru o reducere de 1% (nu se cumuleaza daca produsul e deja intr-o promotie sau reducere mai mare), ma ajuta pe mine si tu (poate) primesti o reducere. Zi fumoasa! Daca ai intrebari, da mesaj, e mai usor!

| NLS a răspuns:

In iulie-august sunt de obicei mai ieftine decat in restul anului.
Nu e chiar o regula, insa atunci e perioada concediilor, e nevoie de bani, in plus sunt toti pe afara...

Care-s componentele actuale?

Ce buget ai pentru placa?

| ziftode a răspuns:

La vara
INTOTDEAUNA ASTEAPTA, daca nu te doare, RAU
pana la vara scad preturile la nVIDIA 2080 care e CHIAR, ULTIMA RUPERE DE UTERE, DE UTERE, DE UTERE, DE UTERE... EVAH

| MagicOneT a răspuns:

AMD va lansa curand, probabil prin vara, noua serie de placi video NAVI, pe 7nm, ceea ce inseamna ca se va ieftini generatia 500 cam la cateva luni dupa lansarea celei noi.
Daca vrei un RX 570 / 580 de 4GB, nu mai astepta, cel mult in vara o sa fie cu 100, maxim 200 de lei, adica s-ar putea ca asteptarea sa nu merite.