| Ssssmokin a întrebat:

Vreau sa imi fac upgrade la PC sau sa imi cumpar altul.
1. Momentan PC-ul meu ii pe LGA1155. Daca ii fac upgrade, procesorul cel mai puternic pe care l-as putea pune este un i7-3770. Configuratia ar arata cam asa: i7-3770, 8GB DDR3, RX 570.
2. Sa imi cumpar alt PC pe AM4 si sa pun un Ryzen 3 2200g. Configuratia ar arata cam asa: Ryzen 3 2200g, 8GB DDR4, RX 570. Aici am facut un wishlist: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3859946/
Mai am eu acasa un HDD de 1TB, iar RX-ul o sa il cumpar SH. Ce parere aveti?

PS. La RX 570 am vazut ca imi trebuie conector de 8pini, iar sursa aia are PCI-E 6+2. Este aceelasi lucru sau trebuie ceva adaptor?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cu i7-le obtii ceva performanta mai buna, dar nu cred ca e considerabila:
https://www.youtube.com/watch?v=8Ga-WITkImY
Daca vrei configuratie, la 60 ron diferenta ( utilizand codul VCUHU9KS pentru reducere) obtii asa ceva: http://bit.ly/2XHY1pT (sursa mai buna, rami cu frecventa mai ridicata, o singura placuta ca pe viitor sa poti sa pui alta sa te duci in dual channel si sursa mult mai buna ca sa n-o mai schimbi pe viitor; plus placa de baza cu vrm mult mai solid si posibilitate de upgrade usor pe viitor).
Da, e "acelasi lucru".

| Ssssmokin explică (pentru CM7YRE):

Mai e o chestie, dupa acest upgrade cu siguranta nu o sa mai fac altul. Urmatorul o sa fie cu siguranta alt PC. Insa pana atunci vreau sa am ceva la indemana si sa pot juca jocurile aparute mai recent. Crezi ca i7-3770 si-ar face treaba pentru inca cativa ani? Daca stau sa ma gandesc nu are rost sa cumpar un PC nou acum in bugetul asta si asa mai bine ii fac upgrade la asta. Dar poate ma insel. big grin

| CM7YRE a răspuns (pentru Ssssmokin):

Daca te-ai fi referit la o serie "K', cel mai probabil sigur; si acesta ar putea sa duca, dar depinde ce rezolutii, setari vrei tu; placa video posibil sa "nu mai duca prima", dar daca te duci in setari si rezolutii cat mai joase, cel mai sigur, n-o sa ai cine stie ce probleme. Din cate se vede, combinatia e "ok"
http://www.youtube.com/watch?v=zDNITm5cv7E si duce jocuri multe pe ultra, si ar fi posibil sa duca; dar totul depinde si de producatori, si de tine.

| Ssssmokin explică (pentru CM7YRE):

O sa joc pe 1920x1080. Nu ma deranjeaza sa joc si pe low atata timp cat pot sa am peste 30+ FPS-uri.