| bestia69k20 a întrebat:

Vreau sa îmi iau un laptop, doar ca beleaua e ca am doar în jur de 2000 de lei. Voiam sa va întreb dacă sa caut unul SH cu specificații cât de cât ok sau unul nou dar cu specificații mai slabe? Menționez faptul ca îl voi folosi mai mult pe jocuri sau diferite proiecte la facultate. Nu am pretenții la gta 5 cu setari ultra high dar nici sa nu am lag pe metin2, dau funda!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

La 2000 gasesti ceva SH foarte ok, cu garantie cel putin un an. Daca vrei jocuri de 2000 RON, mai bine iei un desktop. La 2000 poti face chiar unul nou destul de capabil. Ca sa iti raspund totusi cu un laptop de 2000 decent, here you go: https://www.pchouse.ro/......ebcam.html
Adaugi licenta de Windows 10 pentru doar 160 RON (e licenta refurbished si aia, e absolut legala treaba, nu iti fa griji) si primesti 3 ani garantie. TREI ANI - ceea ce nu prea vezi nici la laptopuri noi in general...

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Salut. Te poti orienta pe laptopurile din generatiile anterioare, care sunt mai ieftine si au performante mai bune decat cele vandute acum. Fereste-te de placile video mx110-130, si de procesoarele care se termina cu litera U. Iti recomand un laptop cu procesor i5 generatia 4-5-6, cu o placa video gtx 950/960 2/4GB si 8GB ram. Gasesti in jurul sumei de 1300 lei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Cu 1300 poate gaseste de-astea la care s-a facut reflow sau reballing...

| NLS a răspuns:

Frank51 zice foarte bine, sunt de aceeasi parere:
cauta procesoare Intel ce se termina cu M in coada, de acum 3-4 (chiar 5 ) ani, insa daca se poate cu 4 nuclee si la frecventa cat mai mare (2, 8GHz ar fi perfect).
Eu am un i5-3360M pe laptop (2 nuclee / 4 threaduri la 2, 8GHz din generatia Ivy (2012!)) si sunt foarte multumit.

Cele din generatiile actuale, cu terminatiile T, U si Y, sunt optimizate pentru consum redus, si au performante (mai) slabe fata de cele cu M, S, Q, K, HQ...

Daca vrei sa te joci, cauta ceva cu placa video 960 4GB.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Omul a zis de spanacul ala de Metin, nu de GTA 6! Da, stiu ca nu s-a lansat inca. Metin2 zboara pe laptopul meu de 10 ani (Turion RM-75, 4 GB RAM, Radeon HD 4570 cu 512 MB VRAM) si voi veniti cu 960 de 4GB... https://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=5896&game=Metin2

| Frank51 a răspuns (pentru NLS):

Merge si un 950 2GB, am eu si duce:
GTA 5 - High 1366x768(HD) 60fps
Shadow of The Tomb Raider - Low HD 40fps
Cam orice NFS - Mediu HD 60fps
CSGO - High(fara motion blur) - 70-100fps.

Important este sa nu ia nici gen 710m sau placi video care sunt prea slabe(o zic pentru GabiDumitrescu care a comentat mai jos), pentru ca laptopul il iei pentru 2-3 poate chiar 5 ani, si vrei sa duca jocuriile viitoare macar pe LOW(asta daca il iei pentru jocuri, altfel iei un celeron cu grafica integrata si gata).