| Zinv a întrebat:

Salut.
Vreau sa imi iau un PC cu o sursa de 650W.
Factura la curent va creste cu 650W sau cu cat?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aia-i puterea sursei. Consumul este dat de componente si o pierdere prin disiparea de caldura. Uite un program care-ti spune aproximativ consumul PC-ului tau: http://bit.ly/2pgH2YS
Citeste si pe aici ca sa-ti faci o parere: https://bit.ly/3J8AUZK
Atentie! Pentru ca o sursa sa dea cat de cat aproape de ce scrie pe ea trebuie sa fie certificata. Adica:
O sursa care-i o chinezarie (nu neparat ca-i produsa in China. Poate fi produsa si in SUA. Daca-i slaba, e chinezarie): https://bit.ly/3uAcAfk
dar si o sursa certificata, de calitate: https://bit.ly/3B5IdhX
Pe ultima sursa scrie 80 plus Bronze. Adica este certificata ca da cel putin 80% din puterea inscrisa pe ea.
Pe prima daca da 70% din puterea inscrisa trebuie sa fii fericit si sa dai de baut o saptamana.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! NLS are dreptate. Depinde si cat folosesti PC-ul. Consumul se stabileste in KWh si puterea in KW (multipli si submultipli).

Bula
| Bula a răspuns:

Puterea sursei inseamna puterea electrica MAXIMA pe care o poate transfera calculatorului propriu-zis.
De obicei, puterea medie este aproximativ 1/2-2/3 din puterea admisa de sursa (asa se proiecteaza).
Energia electrica consumata este egala cu puterea medie (calculat in kiloWati) inmultita cu numarul de ore de functionare.

| RAY a răspuns:

Doar daca ai componente care consuma mult
placa video, ventilatoarele, placa de baza, dar acum numai consuma așa mult ca componentele sunt făcute special făcute sau vezi de un laptop ca si perforanta e tot acolo si un consum mai mic electric, depinde si acolo ce componente ai

https://www.gigabyte.com/ro/Power-Supply/Power-Supply#kf

Excelent
Cumparata de pe alt site.
o folosesc de 1 an. Excelenta. Foarte silentioasa. Rece.
a tinut lejer consum de 400w+
r5 2600x 1+1080ti

https://www.emag.ro/......DRMWYFBBM/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sursa de alimentare GIGABYTE Aorus P650B, 650W, 120mm, 80 PLUS Bronze, GP-P650B

Certificat 80 PLUS bronz: eficienta de pana la 89%;
Condensatori 100% japonezi;
Ventilator cu rulment hidraulic de 120 mm (HYB);
Sina + 12V;
Faceti cunostinta cu ErP LOT6 2013 (

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lol, vezi ce zice NLS.

| NLS a răspuns:

Calculatorul consuma diferit in functie de ce faci pe el.
Cand esti intr-un joc mai nou cu detaliile grafice setate la maxim, va consuma mai mult decat atunci cand te joci CS cu setarile grafice pe medium.
Dar nu e chiar o regula pentru orice joc din lumea asta, depinde de optimizarea lor in ce priveste resursele folosite (procesor si video in special).

Nu doar in jocuri consuma mult, ci si in alte task-uri, sa le spunem "mai productive" :
Editare video, editare foto, proiectare, etc.

Daca te uiti pe YouTube la rezolutie FullHD, sau la un film copiat in PC, va consuma mai putin decat atunci cand vizionezi pe YouTube un clip 4K (la rezolutie 4K, procesorul si placa video vor lucra la maxim, (sau pe aproape), si pentru asta, vor trage mai mult curent din sursa).

Exista niste prize inteligente, care iti arata puterea consumata pentru orice aparat conectezi la ea.
E vreo 60-90 ron una.
Scrie pe Google "priza contor eMAG"
Asta daca chiar esti curios cat consuma sistemul tau in timp real.
Din experienta iti spun ca 10400 si 2060 nu au un consum ingrijorator, daca nu te joci mai mult de 8 ore pe zi.

Pe scurt:
Calculatorul va consuma intre 90-100W, si aproximativ 400-460, in functie de ce faci pe el.
La care trebuie sa mai adaugi inca vreo 90W, care se vor pierde pe retea, transformandu-se in caldura, si aia e puterea sursei: 550W cum spuneam si ieri.
Dar daca iei de 650W, e mult mai sigur ca nu trebuie sa iti cumperi alta sursa, atunci cand vei adauga un HDD, sau vei dori sa schimbi placa video.
Sistemul trage curent din sursa doar cat are nevoie, nu conteaza ca sursa e de 1000W.

| Brizbriz a răspuns:

NU
watt-ii sursei sunt cat suporta in consum
in realitate, niciodata nu se atinge capacitatea aia
iar consumul depinde de ceea ce faci, daca iti citesti mail-ul consuma maxim 200W, daca te joci atunci sare, in functie de joc, placa video, rezolutie, efecte video, ETC.

| PineapplePizza a răspuns:

Au dreptate si NLS si restul, poti de asemenea folosi, la nivel software, pentru o idee: OpenHWMonitor. Il pui sa faca log-uri la senzori, deschizi acel.csv cu Excel, dai o suma la toate coloanele legate de putere, aduni tot, astia sunt W consumati direct de piese (sursa mai are si ea pierderi). Acum la factura tu ai kWh, trebuie sa imparti la 1000 ce-ti da acolo ca sa treci din W in kW apoi, depinde la ce interval ai setat sa-ti salveze datele la senzori, inmulteti cu 3600 / (interval) pentru a afla in kWh. Am si priza cu contor si a iesit mereu foarte aproape de consumul real, motivul fiind eficienta sursei nefiind 100% (nu exista nimic cu randament 100%, orice transfer de energie are pierderi).

| UserRo10 a răspuns:

Puterea electrică este o mărime electrică care indică viteza de transfer a energiei electrice într-un circuit electric. În SI puterea electrică se măsoară în wați.
Sursa stie sa se moduleze si nu consuma constant 650w/h ci consuma in functie de necesarul de putere din pc. Spre exemplu, la vizionarea unui film pe Netflix consumul maxim este 100w/h pe total

| UserRo10 a răspuns (pentru UserRo10):

Si ca si completare, conteaza mult si calitatea sursei deoarece ea transforma curentul alternativ in curent continuu, deci aici mai apar pierderi ce se transforma in caldura, dar sunt foarte mici la aceasta scara despre care vorbim

| Zinv explică:

Avand in vedere ca au crescut preturiile la curent

| AlexZoom96 a răspuns:

Salut Zinv, Odata ce sursa este mai mare de W si mai puternica, automat intra curent mai mult in ea fata de alte componente ale pc ului, sau alte periferice din casa, am avut sursa de 1000W dar plateam tot 4 mill al curent cu tot cu frigider, lada frigorifica si tot asa. incearca si ia-ti.