| Sorin2003 a întrebat:

Salut! Vreau sa instalez windows pe calculator dar cand apas pe buton sa deschid pc-ul se deschide in Uefi (e in pc mai vechi si are Uefi in loc de bios). Ma poate ajuta cineva?

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

Boss, unu la mana, UEFI e mai nou ca BIOS. Deci calculatorul e mai nou daca are UEFI decat daca n-ar avea UEFIwinking

Doi la mana, ai nevoie de mediu de instalare Windows (recomandat stick USB) - pe asta ori il ai gata facut ori il faci pe alt PC (si trebuie sa stii vreo doua lucruri ca sa-l faci cum trebuie).

Trei la mana, trebuie sa stii sau sa afli care e tasta de Boot Menu (eventual si cum sa activezi functia in UEFI, daca e dezactivata).

Din punctul asta poti incepe sa instalezi Windows. Cat de bine o faci, asta e alta discutie.