| ScorpionGx a întrebat:

Salutare cine ma poate ajuta sau sa ma lamuresc daca se poate instala un nou Bios fata de cel vechi, eu vreau sa intalez un Bios UEFI si vreau sa stiu daca este posibil si daca da cum? Funda celui care ma ajuta.

5 răspunsuri:
| VyrusEleven a răspuns:

Da se poate instala un nou BIOS. DAca ai windows 7 sau 8 este mult mai usor. Daca ai windows XP este complicat si nu recomand sa schimbi BIOS-ul deoarece ar putea avea consecinte grave, daca nu iti reuseste procedura. Inainte de alte instructiuni, va trebui sa postezi un raspuns cu sistemul tau operativ si cu tipul de placa de baza pe care il detii, dupa care vei primi instructiuni complete despre cum trebuie sa se realizeze instalarea in conditii de siguranta. Astept raspunsul tau.

| ScorpionGx explică (pentru VyrusEleven):

Am windows Vista Home Premium
Processor: AMD Athlon 64 x 2 Dual Core 5200+ Package: Socket Am2(940)
Motherboard:ASrock Model:AliveXFire-eSata2 R3.0
Memorybig grinDR2 4GB
Display Device Radeon HD 4670.
Sper ca ajung datele, daca mai e nevoie de ceva sa imi spui.

| VyrusEleven a răspuns (pentru ScorpionGx):

Ok. Imi pare rau sa te anunt ca Bios Uefi nu este compatibil cu modelul tau de placa de baza. Dar in orice caz, pot sa iti recomand un upgrade la fel de bun, compatibil si fiabil pentru placa ta de baza si configuratia ta a calculatorului. vei gasi aici un download sigur si fara virusi =
http://www.techspot.com/drivers/driver/file/information/15221/
Descarci documentul, il dezarhivezi oriunde si dai un Run la exe. Asta este si partea buna, ca instalarea este compilata intr-un fisier tip exe, deci nu va trebui sa recurgi la procedee complexe. Cand vei fi instalat, vei avea Bios versiunea 4.0, o versiune mult mai utila si mai avansata decat cea pe care o ai acum. Sper ca raspunsul meu sa iti fie de folos. P.S. Nu incerca sa descarci alt Bios (de exemplu Bios UEFI) pentru ca nu va fi compatibil, si este foarte probabil sa apara erori majore care iti pot aduce pagube serioase pentru ca nu va regla corect frecventa procesorului, nivelul de racire si iti poate arde procesorul, ramii sursa si in cele din urma placa de baza. Iti doresc succes.

| ScorpionGx explică (pentru VyrusEleven):

Ms mult de sfat stiu update-ul il am facut deja pe 4.0 am instalat ultima versiune dupa site oficial sapt asta, si Cu biosul am reusit sa fac ceva am instalat AsRock uefi setup utility
si deocamdata merge swper ok sper sa n-am probleme.