| Mitzu144 a întrebat:

Salut, vreau să invat cum sa scriptez, de unde pot lua cursuri free?

Răspuns Câştigător
| Rd79 a răspuns:

Atunci zi ca vrei sa inveti web development. Cauta pe net, gasesti multe tutoriale de HTML, CSS, JS, PhP si MySQL.

18 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Banuiesc ca vorbesti de html/css/javascript/php, nu? Gasesti peste tot cursuri si este foarte usor de invatat.

| Rd79 a răspuns (pentru Frank51):

De cand HTML si CSS sunt scripturi?

| Frank51 a răspuns (pentru Rd79):

Sunt limbaje de programare care folosesc scripturi, dar nu stiu de ce iti dau tie explicatii, oricum dupa aroganta asta se vede ca stii totul despre limbaje. happy

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Html si css nu sunt limbaje de programare

| suntserios a răspuns (pentru Rd79):

Sunt limbaje de scripting, de ce nu ar fi?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Ma rog, sunt nou in domeniu, dar ma enerveaza cand vine unul care se crede mare barosan si nu stie sa deschida visual studio.

| sierra1 a răspuns (pentru Rd79):

Omul nu vrea scripturi. Vrea doar să SCRIPTEZE!

| Rd79 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca in HTML, ML vine de la markup language. Daca HTML e scripting, atunci si un manual de biologie e scripting.

| Rd79 a răspuns (pentru sierra1):

Ce inseamna sa scriptezi?

| Rd79 a răspuns (pentru Frank51):

Tu nu esti cu toate tiglele pe casa, nu-i asa? Ba, deci oamenii ca tine sunt motivul pentru care tarii noastre ii merge asa prost. Nu ai habar de nimic, dar de nimic, vine unul si te corecteaza, si pe langa ca o dai in bara urat cu raspunsul urmator, il mai si faci pe ala arogant si iti mai si asumi ca ala nu stie nici macar sa deschida Visual Studio (de parca are vreo legatura skillul de programare cu abilitatea de a deschide Visual Studio).

| Frank51 a răspuns (pentru Rd79):

Ma refeream la tine la fiecare raspuns. Imi cer scuze daca te-am ofensat, dar raspunsul tau mi s-a parut arogant.

Adica e clar ca nu am dat tocmai un raspuns corect. Dar 100% se poate observa ca am habar de limbaje si stiu cu ce se mananca. Evident ca html si css nu sunt limbaje, dar permite-mi te rog mie sa le clasific asa. Imi cer scuze inca o data pentru orice neplacere.

| Rd79 a răspuns (pentru Frank51):

Imi explici si mie te rog de ce era arogant primul meu raspuns?

| Frank51 a răspuns (pentru Rd79):

Pur si simplu asa mi s-a parut si inca mi se pare. Daca chiar voiai sa ma corectezi imi ziceai simplu, "vezi ba ca alea nu se numesc limbaje ci le zice X", si atunci iti ziceam "da, ai dreptate, dar eu asa le zic", asta daca chiar simteai nevoia sa te descarci.

| Rd79 a răspuns (pentru Frank51):

Daca te injram de mama, sau iti ziceam ca esti prost, sau ceva de genul asta as fi inteles.

| sierra1 a răspuns (pentru Rd79):

Intreabă-l pe intrebător

| Bizon95 a răspuns:

Http://tldp.org/
bash scripting

nu te satisface, atunci TU ESTI DE VINA ca nu ai explicat CLAR in ce vrei sa scriptezi... bash e cel mai semnificativ din cauza ca e folosit de TOTI administratorii de retea/sistem

dar mai sunt o tona extrema de "scripting", cum ar fi
perl, python, visual basic, php, etc., etc., ETECETERA!

| Rd79 a răspuns:

De ce vrei sa inveti asta? In ce limbaj? Care e scopul final?

| Mitzu144 explică (pentru Rd79):

Am avut un prieten care știa să facă forum-uri și a făcut o afacere din asta.

| Rd79 a răspuns (pentru Mitzu144):

Atunci zi ca vrei sa inveti web development. Cauta pe net, gasesti multe tutoriale de HTML, CSS, JS, PhP si MySQL.