| paulionescu25 a întrebat:

Vreau sa leg doua firicele la curent insa unul dintre ele duoa ce l-am dezizolat i s-a rupt o lița din cupru. Are ceva? Deci de exemplu un fir de curent are 100 de firicele de cupru in el si din o 100 s-a rupt unul. Are ceva? Multumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Nu are nimic daca 1-2 fire se rup dintr-un fir litat.
Dupa dezizolare infasori strans capetele litate. Daca ai posibilitatea, le poti si cositori (dupa decapare cu sacaz).
Pentru legarea capetelor le infasori strans intre ele si le cositoresti sau le prinzi cu cleme surubate.
In lipsa clemelor se infasoara exteriorul legaturii firelor cu banda izolatoare in 3-5 straturi, sa fie bine acoperita.

Atentie sa nu ramana fire care strapung izolatia!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Absolut nimic in practica. In teorie da dar este nesemnificativ.

| Samariteanul a răspuns:

Depinde.Dar daca nu te pricepi, din moment ce pui o intrebare aici(de genu asta) nu mai incerca sau cauta un expert pentru ca e in joc viata ta.