| alexandra7199271 a întrebat:

Salut, vreau sa-mi iau o camera de facut poze, una ieftină daca puteți sa-mi recomandați si daca mai am nevoie de altceva ca sa am pozele in telefon dupa (nu ma pricep si vreau sa-mi fac poze drăguțe ) laughing)

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce buget ai pentru camera?
Ce telefon ai (model)?

Un telefon cu aproximativ 1500-1600 RON actual (aparut anul acesta) face poze la fel de calitative ca si o camera ieftina Point and Shoot (cele numite sapuniere) sau Bridge.

Telefoanele cu procesoare mai puternice si eventual procesor separat pentru imagine, fac poze chiar mai bune decat o camera foto entry level, datorita functiilor AI care masoara/stabilesc tonurile potrivite de culoare, etc.
(nu incerc sa spun ca un telefon la 1800 RON face poze mai bune decat un DSLR APS-C entry level cu obiectiv de kit,
dar nu e nici extrem de departe de acesta)

Ca sa muti pozele in telefon, desi e cea mai mare prostie pe care o poti face pentru pastrare pe termen lung, trebuie sa:

1) ai o camera foto cu Wi-Fi, si sa o conectezi la aceeasi retea in care e si telefonul. Apoi poti folosi aplicatia camerei foto sau aplicatii terte precum SnapBridge, Canon Camera Connect, Sony PlayMemories, etc. oentru a copia/muta pozele in memoria telefonului.

2) sa ai un laptop/PC, sa le copiezi intai de pe camera pe el, apoi de pe acesta pe telefon

3) posibil sa functioneze si prin cablu USB OTG, daca telefonul are functia USB OTG

De ce spuneam ca e gresit sa pastrezi pozele pe telefon pentru arhivare/perioade lungi:
1) ti se poate fura
2) se poate defecta sau sparge ecranul, si pana nu il inlocuiesti, nu poti recupera pozele
3) se poate strica tot telefonul in urma unei cazaturi, si daca pozele sunt pe telefon, adio (daca nu ai card separat de memorie la el)
4) memoria Flash din telefoane e destul de sensibila, si are o durata de viata limitata, fiind asemanatoare SSD-urilor.
Cand s-au epuizat ciclurile de scriere, unele blocuri incep sa se defecteze (nu mai pot tine electroni captivi), si in acel moment va incepe sa se corupa informatia de pe telefon, inclusiv pozele.
Asta se intampla de regula dupa vreo 5 ani, si depinde de cat de mult "freci" telefonul acela, dar totusi, e o posibilitate, si ar trebui sa tii cont si de acest risc.

Pozele se pastreaza pe HDD extern
sau pe discuri BluRay de 50 sau 100GB,
sau cel mai sigur, pe ambele medii de mai sus.

Daca raspunzi la cele 2 intrebari, iti pot recomanda si camera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decât să dai banii pe o camera, și ieftina, nu mai bine le faci cu telefonul?