| Alexu_Alexu_1996 a întrebat:

Vreau sa repar un calculator, si tot odata sa il si curat de praf.Este foarte murdar si foarte mult praf in unitate, si de aceea eu cred ca urla foarte tare unitatea spre deosebire de alte calculatoare mai silentioase.Trebuie neaparat sa il desfac de tot,componenta cu componenta,si sa il curat bine. Faza e ca nu stiu cu ce solutii sa il curat,fiindca nu am solutii din acestea speciale,am ustensile care se gasesc in orice casa de exemplu:betisor,pensula, etc.Nu am spray-uri din alea speciale.Pana si sursa trebuie umblata la ea,sa o curat de praf si mai ales pe la ventilator. Daca dati vreun raspuns, doresc sa fiti siguri pe ceea ce spuneti.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, sfatul meu este : Nu te băga tu in el, că il termini de tot, caută pe net sint specialisti care repară si asamblează calculatoare, dai un ban dar stai in față. Succese.

| Alexu_Alexu_1996 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stii care e chestia? Nu e rau sfatul tau, dar chestia e ca acest calculator in scurt timp va iesii la pensie, e foarte vechi si nu are rost sa mai bag bani n el, sau sa ii cumpar o componenta mai buna sau ceva de genul asta pentru ca oricum nu va ajuta cu nimic, tot ca o troaca va merge.Deci daca se strica sau nu, nu e o pierdere, asta e doar un experiment sa vad daca mai pot face ceva cu calculatorul asta, ca nu e mare inginerie:
Placa de baza:Asrock ConRoe 945G-DVI, veche de 7-8 ani
Memorie:512MB DDR2, destul de putin
Hard Disk:200GB,foarte lent, nu mai rezista mult
Procesortongueentium 4 3. 0GHZ pe socket 775
Placa video:Asus, 256MB, nici ea nu se descurca
Deci daca vreau sa mai imbunatatesc la el ceva n-am ce, decat sa o i-au de la capat sa cumpar alt calculator nou.In asta nu are rost sa bag bani in el, pentru nimic, pentru ca oricum tot asa va merge.

| Oyasumi a răspuns:

Si eu am curatat totul si sursa cand am terminat facea ca barca si in oras imi zicea sa dau 80 lei sa il faca...
Pt ventilatoare foloseste ulei de motor, daca ai in casa e bine daca nu cauta in oras.Solutii nu ti.as sugera sa folosesti in afara de alcool sau spirtwinking
ca alcoolul se evaporeaza in timp si nu dauneaza cu nimic.Pui intr-o sticla de la Cif, clin, etc. si dai 2 pulverizari pe carpa, si stergi incet si cu grija totul!
tine minte, Daca calculatorul face zgomot ingrozitor, e problema la ventilatoare(eu am desfacut toata sursa si am aflat)trebuie data cu ulei.
Sper ca te.am ajutat, Noroc!

| Alexu_Alexu_1996 explică (pentru Oyasumi):

Pai daca dau cu ulei de motor nu se pune praful mai rau? Uleiul nu e pentru curatat.L-ai mai desfacut de atunci? O sa gasesti lana in el.Cat despre alcool sau spirt nu stiu ce sa zic. Daca afecteaza componntele? Daca dau cu asa ceva pe placa de baza de exemplu, mie ca o duc pe ultimul drum si nu vreau asta.