| blacklife997 a întrebat:

Salut
Vreau sa stiu cati dintre voi ati instalat windows de pe stick si daca a mers?
dau funda

Răspuns Câştigător
| Josephe a răspuns:

Linux a mers dar windows am incercat si sincer nu mi-a reusit, din cate am observat nu il ruleaza ca si bootabil.

Totusi poti incerca asta:
Instalarea Windows-ului pe laptop-urile care nu detin cd-rom iar instalarea sistemului de operare se face cu ajutorul oricarui model de card (MMC, micro SD etc.) sau MemoryStick prin USB. Dar aceasta metoda functioneaza pe orice PC. Daca aveti MemoryCard-uri veti avea nevoie de un CardReader pe interfata USB.
Veti avea nevoie de urmatoarele aplicatii:
- http://www.2shared.com/file/2581432/...usb_prep8.html
- http://www.2shared.com/file/2581436/...oUSB_3007.html
- http://www.2shared.com/file/2585881/.../bootsect.html

Acum, dezarhivati Bootsect.zip, USB_prep8 si PeToUSB in foldere separate.Copiati PeToUSB.exe in folderul in care ati dezarhivat USB_prep8. In folderul USB_prep8 dati dublu-click pe executabilul usb_prep8.cmd

Fereastra aparuta va arata ca in imaginea 1. Apoi apasati orice tasta pentru a continua.Va va afisa o fereasta ca in imaginea 2.
Toate setarile sunt pre-configurate, tot ce aveti de facut este sa dati click pe butonul start
Dupa ce s-a terminat de formatat NU INCHIDETI fereastra, lasati tot asa cum este si deschideti o fereastra CMD (Start/Run si tastati comanda CMD). In fereastra CMD aparuta, deschide-ti folderul unde aveti dezarhivat bootsect.exe (tastati "calea" folder-ului). Acum, tastati bootsect.exe /nt52 R: NOTA 1: "R:" este litera corespunzatoare card-ului sau a memorystick-ului, aceasta difera de la caz la caz.NOTA 2: Sa va asigurati ca nu aveti nici o fereastra deschisa, care sa arate continutul card-ului sau memorystick-ului.
Daca ati facut totul corect ar trebui sa apara un mesaj de genul: "Bootcode was successfully updated on all targeted volumes"
Acum puteti inchide fereastra CMD si fereastra petousb ( aveti grija sa nu inchideti si usbprep8 din greseala). Fereastra ar trebui sa arate ca in imaginea 3
Daca nu arata corespunzator, apasati orice tasta.
Acum trebuie sa introduceti setarile corespunzatoare numerelor 1-3. Apasati tasta "1 "si apoi tasta "Enter". Va aparea o fereastra de cautare, aici va trebui sa selectati CDRom-ul in care aveti introdus cd-ul cu Windows XP.
Apasati tasta "2" si introduceti o litera care nu este rezervata de nici unul din HDD-uri, Cd-rom, DVD-Rom etc.
Apasati "3" si introduceti litera care reprezinta MemoryStick-ul sau MemoryCard-ul.
Apasati "4" pentru a incepe procesul.
Va va intreba daca sunteti de acord sa va formateze drive-ul "T:"("T:" reprezinta o partitie temporara pe care programul o creaza pentru a aduna toate fisierele necesare instalarii windows-ului. Dupa ce procesul se va termina partitia "T:" se va sterge automat)Cand va apare intrebarea, apasati tasta "Y" si apoi "Enter". Dupa ce a terminat de formatat apasati tasta "Enter" pentru a continua si procesul de copiere va deveni vizibil. Dupa ce a terminat de copiat dati "Enter" din nou.
Imediat va afisa o fereastra de tip pop-up, care va intreaba daca vreti sa copiati fisierele pe drive-ul USB (MemoryCard sau MemoryStick), dati click pe "Yes".
Dupa ce va termina de copiat, inca o fereastra va aparea care va intreaba daca doriti ca USB-ul sa fie recunoscut ca drive-ul "U:", dati click pe "Yes".
Dati "Yes" si la urmatoarea intrebare.
Am terminat cu partea mai grea, inchideti fereastra usbprep8.
Cand doriti sa instalati windows-ul de pe acest drive USB, asigurativa ca drive-ul USB este selectat ca "primary boot device". Introduceti apoi in USB MemoryStick-ul sau MemoryCard-ul si reporniti sistemul.
In meniul de boot veti avea 2 optiuni, selectati optiunea 2 pentru modul text al instalarii.
Din acest moment totul decurge ca la o instalare normala. Este foarte important sa nu scoateti din USB, MemoryCard-ul sau MemoryStick-ul. Dupa ce va apare bara de start in windows puteti scoate USB-ul. Dati un restart la sistem dupa ce ati scos USB-ul pentru a va asigura ca totul a decurs bine.

2 răspunsuri:
| mariaWoW a răspuns:

Salut! Eu am instalat un windows tot de pe stic si a mers.
Bafta!
Funsitzahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...si este foarte foarte bun.ti l-as recomanda
fundita?