| fabianraducanu a întrebat:

Salut,windows 7 pe 64bit si am 8gb RAM, dar nu imi foloseste doar 2.1 GB, ce ar trebui sa fac ca sa ii foloseasca pe toti. funda. multumesc.!

Răspuns Câştigător
| supermdmario a răspuns:

Sistemul de operare windows 7, pentru a putea porni si sustine in rulare toate serviciile si procese preinstalate, are nevoie de o cantitate de rami(da sa zic asa), dupa cum urmeaza.:
windows 7 x32 biti=cel putin 1gb de ram
windows x64 bit=cel putin 2 gb de ram.
Acestea sunt cerintele minime de sistem,cu aplicatiile preinstalate(nu vorbim de aplicatiile pe care le instalezi tu, in prealabil.)
Asa dar, sistemul de operare foloseste atat cat are nevioe, ca sa ruleze.in momentul cand tu deschizi anumite aplicatii, el v-a recurge la si mai multe resurse, deci v-a folosi mai multi rami.incearca sa deschizi concomitent mai multe aplicatii si, vei constata un consum mai mare de rami.
Pe de alta parte, eu cred ca este imposibil ca un computer sa aiba nevioe de 8 gb de ram ca sa ruleze o aplicatie, fie ea si Adobe after efects.
asacdar, nu te ingrijora ca nu-ti foloseste cei 8 gb, pentru ca el foloseste atat cat are nevoie.ca sa intelegi cum lucreaza ramii:practic,ram inseamna random acces memory-si,tradus-memorie accesata aleatoriu.-adica,datele din hdd (atunci cand deschizi o aplicatie)sunt accesate de catre rami si, cand inchizi aplicatia respectiva, acea memorie se v-a elibera, sau, mai bine zis-se v-a sterge.memoria ram, spre deosebire de hard disc-este o memorie temporara.
Ca sa inchei, computerul tau nu are nevioe de cei 8 gb de ram, el poate sa functioneze perfect si cu 3 sau 4 gb, in functie de programele folosite si, cat de intens se lucreaza la pc.

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu faci nimic. Windows trage din memorie atat cat are nevoie.

| fabianraducanu explică (pentru horia2012):

Si nu pot face nimic ca sa fie mai multi liberi?

| horia2012 a răspuns (pentru fabianraducanu):

Nu. Si sa nici nu-ti doresti ca sistemul de operare sa-ti consume mai mult RAM, pentru ca atunci ai erori de sistem, virusi, troieni... aplicatii care ruleaza ascuns. Poti marii memoria, dar 8GB sunt suficienti aproape pentru orice.