| DarkAngel891989 a întrebat:

Salutare.Ajutati-ma va rog in rezolvarea unei probleme care ma macina pe zi ce trece mult mai tare.Am un laptop Acer aspire e15-572g varianta cu procesorul I5 si am mai adaugat de o jumate de an o placuta de rami de 4gb.De la o vreme cand il aprind...monitorul se aprinde foarte greu sta vreo 2 minute si nimic, il sting si il aprind din nou iar astept cred ca un minut si dupa aceea se aprinde.Tin sa mentionez ca il am de 2 ani cumparat de la EMAG si l-am intretinut foarte bine e ca si nou acum am windows 7{instalat de 4 zile) am avut si windows 10 si tot asa imi face. Oare de la ce o fi? Va multumesc si va salut cu respect!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Laptopul intai face o auto-testare, iar daca programul din BIOS gaseste totul in regula, atunci preda controlul mai departe si apare imagine pe ecran.
La pornire sunt doua feluri de auto-testari:
- testarea rapida, la care se rimit doar "intrebari" scurte la dispozitivele din sistem si in caz de raspuns testarea continua. Aceasta testare dureaza doar cateva secunde si se preda controlul la bootare.
- testare amanuntita, detailata, care este de lunga durata si se face ori de cate ori s-a modificat hardware-ul sau "a uitat" testarea anterioara. Acesta poate dura chiar si cateva minute, dupa care e posibil sa afiseze o eroare de dispozitiv

In cazul tau presupun ca, careva dispozitiv esential nu raspunde, acesta fiind cauza asteptarii lungi.
Am intalnit asemenea cazuri la unitate de CD sau hard disk cu problema. Se pot identifica daca testarea decurge rapid dupa ce le deconectezi.
Ordinea in care sa incerci deconectarile:
- unitateaoptica (CD/DVD Rom)
- hard disk /SSD (cel mai plauzibil)
- memoriile RAM

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Scoate stiku ala de 4 gb ce spui ca ai adaugat si vezi daca la fel face. Daca la fel face atunci e ceva de pe placa de baza ceva probabil de alimentarea cu curent, dara greu sa poti rezolva ceva de genul asta la un laptop.Deci in timp probabil se va duce de tot.Incearca sa scoti ce ai adaugat tu si vezi cum porneste. Daca porneste bine, atunci de acolo ar fi.Alta ceva sa incerci nu prea vad.Doara sa verifici incarcatoru, sa pornesti fara incarcator doara cu bateria, apoi sa scoti bateria de tot si bagi incarcatorul si incerci.Cam astea is ce ai putea tu sa verifici. Daca nici una din astea nu face nici o diferenta atunci problema e de pe placa de baza, pentru ca la un laptop totu este acolo pe placa de baza.