| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Am cumparat recent un laptop Lenovo Ideapad 1i din Altex. Problema este ca nu-mi citeste cardul SD deloc. Nu se intampla nimic atunci cand il introduc in slot, nu apare in dispozitive dar il citeste cand il introduc intr-un cititor de carduri care vine in slotul USB. Am toate drive-urile la zi..nu inteleg care ar putea fi problema. A mai intampinat cineva problema asta? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Verificați dacă cardul SD este inserat corect în slotul de citire. Încercați să îl scoateți și să îl reinserați pentru a vedea dacă acest lucru rezolvă problema.

Verificați dacă cardul SD este compatibil cu laptop-ul dvs. Un card care nu este compatibil poate fi recunoscut, dar poate fi și o problemă de compatibilitate.

Încercați să reformatați cardul SD. Acest lucru poate ajuta dacă există probleme cu structura de fișiere a cardului.

Încercați să instalați driverele pentru cardul SD. Uneori, sistemul de operare poate avea nevoie de drivere pentru a recunoaște anumite tipuri de dispozitive de stocare.

Contactați serviciul de asistență Lenovo pentru a obține ajutor suplimentar. Este posibil să existe o problemă cu hardware-ul laptop-ului care necesită atenție profesională.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DaniTIRB a răspuns:

Recomand sa faci 2 lucruri:
1. Incearca sa introduci un ALT card SD
2. Incearca sa REINSTALEZI driverele

Daca aceste 2 "lucruri" nu rezolva problema, recomand sa il trimiti in garantie. In cel mai rau caz, ti-l trimite inapoi zicand ca nu are nimic (ceea ce sunt putine sanse daca cititorul SD chiar nu functioneaza).