| JoNyOn a întrebat:

Salutare!
Am incercat sa conectez un al doilea hard disk la PC.
Ambele sunt pe IDE si le-am conectat pe acelasi cablu IDE.
Insa cand incerc sa deschid PC nu detecteaza pe niciunul si nu se mai incarca windowsul.Am pus unul pe master si unul pe slave.
Primul hard stiu sigur ca e functional.Plus ca am incercat mai multe harduri si tot asa face.Care credeti ca este problema?

4 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

1. Ala cu boot-ul trebuie sa fie master, iar celalalt slave.
2. Intri in bios si stabilesti prioritatea de boot, punandu-l primul pe ala pe care ai boot-ul.
3. Restart si acum ar trebui sa mearga.

| JoNyOn explică:

Cel cu bootul fiind?

| K0sti a răspuns (pentru JoNyOn):

Ala care are sistemul de operare pe el! Greu...

| DarkillerPT a răspuns:

Probabil ca placa de baza nu recunoaste 2 HDD / per cablu. Incearca sa le conectezi la cabluri diferite