| TaylorGang a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor de la voi, daca se poate.
Vreau sa-mi recomanda-ti o placa cat de cat buna pentru gaming dar in acelasi timp si ieftina.(In jur de 300 de lei)
Configuratia mea este urmatoarea:
Procesorul:Genuine Intel(R)CPU 2140@1. 60ghz
Memorie RAM: 1GB.
Windows 7 ultimate 32-bit
Actuala mea placa este NVIDIA Geforce 7300SE/7200GS de 256 mb ram,deci de preferat, noua placa sa fie tot NVIDIA.
Rezolutia maxima la monitor este de 1440x900.
Rog seriozitate, cel mai bun raspuns primeste funda.Am nevoie urgenta de ajutor!

6 răspunsuri:
| dulgherunicu a răspuns:

Prima data schimba procesorul cu unul mai mare cel putin 2, 7 ghz a doua oara I-ti mai trebuie inca un gb de ram si apoi o placa mai buna cel putin 1gb de preferet NVidia http://www.cel.ro/placi-video/?gclid=COGsj4DHxrMCFVGhzAod60MAEA

| Lysander a răspuns:

Pentru ce ai tu acolo ar fi numai bună o placă Nvidia GeForce Series 210 de 512mb. Costă până în 250lei. Sper că te-am ajutat happy

| Gabbriell a răspuns:

Degeaba iti cumperi placa video, te trage in jos procesorul (foarte slab)
Iti trebuie un procesor dual core, si cel putin 2gb ram.

| Sylva2013 a răspuns (pentru Gabbriell):

De ce dai un raspuns daca nu te pricepi la calculatoare? procesorul e2140 e dual core unul mic da bun depaseste ori ce procesor din seria p4 si e mult mai bun decat unul D820 de 2.8ghz.Nota la e2140 in win 7 e 4.5 pe cand la d820 e de 3.9 P.S nu mai dati raspunsuri daca nu va pricepeti

| jeann a răspuns:

E cam slab procesorul iar 1GB RAM sunt insuficienti in ziua de azi. Cu detalii pe low ti-ar merge jocurile noi.

Cumpara Palit GT 640. Singurul dezavantaj e ca ocupa mai mult spatiu in carcasa
http://www.pcgarage.ro/placi-video/palit/geforce-gt-640-1gb-ddr3-128-bit/
sau
http://www.sigmanet.ro/......F--id68527
S-ar putea sa fie promotie pentru cateva zile la magazine pentru modelul asta.
Un GT 640 trebuie sa coste cel putin 350 RON
Stii sigur ca anul trecut mai multe magazine au avut promotie la o placa video de Palit. In mod normal placa respectiva costa intre 700 si 750 de lei iar timp de cateva zile s-a vandut intre 500 si 550 de lei. Apoi pretul a revenit la 700-750.

| Sylva2013 a răspuns:

Schimbati placa video puneti una de 1gb pe 128biti si mai adauga 2gb de ram, garantat te poti juca fifa 13 pes13 TDU2 CALL OF DUTY MW3 SPLINTER CELL COVICTION. CONFIGURATIA ASTA O AM EUwinking