| SynapseNinja a întrebat:

Am o nelămurire. Un software developer după ce a scris (a programat) un program informatic sau un joc, tot el face design-ul acelui program sau face altă persoană asta? Spre exemplu, acel control panel sau interfață, practic cum arată programul pe dinafară. Așa cum este la site-urile web: web developer (cel care programează) și web designer (cel care îi face aspectul). Știu, poate părea puțin stupidă întrebarea, dar vreau să mă lămuresc. Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot un designer face si interfata bineinteles.
adica creaza designul, ca de implementat, tot programatorul implementeaza

| SynapseNinja explică (pentru suntserios):

Da, adică partea de interfață, ceea ce vede utilizatorul acelui program.

7 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

De fapt este o confuzie foarte mare intre cuvintele folosite.

Cuvantul "design" este asociat cu grafica, ceea ce este f departe de adevar in industria de tehnologie, si este echivalent mai degraba arhitecturia.

In software, structura unui program, cum functioneaza, cum se conecteaza cu alte chestii etc se numeste inginerie software (software engineering)

Pe partea de web ai mai multe componente:
a) front-end adica pagina care ti se incarca pe browser la care exista o componenta grafica, dar componenta grafica trebuie sa fie in stransa legatura cu cerintele tehnice si de utilizare. Aia se numeste web design. Mai exista oameni care fac interfete, butoane, iconite etc, aia sunt UI designeri (designeri de interfata)
b) back-end adica ce se intampla pe serverul de web (daca este nevoie) - baze de date, cod care prelucreaza/genereaza pagini, etc. Aici e tot inginerie software ca mai sus

Pe partea de jocuri design inseamna exclusiv arhitectura. Nu exista cuvantul "design" asociat cu grafica. Asa ca ai:
a) game design - regulile jocului, poveste, recompense, economie, etc
b) level design - nivelele jocului - structura si implementare

| SynapseNinja explică (pentru Doja):

Mersi mult.

| SynapseNinja explică (pentru Doja):

Iar pentru programe precum cele financiar-contabile sau cele de gestiune este același proces?

| Doja a răspuns (pentru SynapseNinja):

Nu conteaza destinatia programului atat de mult, ci componenta necesara a echipei. Asta variaza posturile.

| NicolaeP a răspuns:

Depinde foarte mult de abilitatile fiecaruia, spre exemplu la un jo complex se formeaza o echipa in care fiecare face cate ceva, dar adevarat ca programatorul implementeaza si design-ul si tot ce tine de acel joc/soft