| edygman a întrebat:

Am o problema cu PC-ul de cand l-am curatat de praf si anume ca se inchide singur daca rulez un video, un joc, etc. Cateodata nu intra deloc in Windows, nici in Safe Mode, trebuie sa il resetez si apoi poate intra. Cred senzorul de temperatura s-a stricat deoarece imi arata temperaturi de peste 100*C :|. Am rulat SpeedFan si astea sunt rezultatele:
http://postimg.org/image/bx9ldy0rx/
Placa video si HDD au temperaturi normale (HD 0: 39C cred ca e HDD). Nu stiu ce e cu atatea temperaturi: temp1, 2,3, core 0, 1... Poate ma lamuriti voi. Oricum, vreau sa stiu daca senzorul trebuie inlocuit, sau se poate reseta, poate e vreun cablu pus gresit. :-? Trebuie sa inlocuiesc placa de baza cu totul sau sa ma duc la un specialist care ma va usca de bani, ambele cazuri fiind nefavorabile dpdv financiar :C?
Am gasit 2 forumuri cu niste posibile solutii, dar nu stiu daca ma ajuta cu ceva:
http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=73680
http://www.notebookforums.com/......mal-sensor
Al doilea forum vine cu o (posibila) solutie, dar pentru laptop, nu stiu daca metoda functioneaza si la PC.
O sa postez si specificatiile PC-ului daca e nevoie.
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Ruleaza hwmonitor daca iti arata tot la fel de mari temperaturile ar putea sa nu citeasca bine senzorul
Poti pune mana pe coolerul de la procesor daca este foarte cald inseamna ca intr-adevar temperaturile sunt devina

| xBro a răspuns:

Schimba sursa si coolerul [ baga cooler cu 3000 de rpm ], iar sursa sa fie cat mai silenta, BAFTA!, sa stii ca temperaturile acela sunt anormale [ foarte foarte foarte mari ], eu as zice sa nu-l mai deschizi deloc daca iti face asa figuri, ca dupa sa nu ti sa arda placa de baza, si cine stie te costa mai mult!

| TakeItSlowXD a răspuns:

Cum a zis şi BlackBoy22, baga cooler cu 3000 de rpm, şi da temperaturile acelea sunt mari. Încearcă să iei placa aia de pe marginea pc-ului jos astfel încât să se vadă interiorul, şi încearcă dacă vrei să pui un ventilator să facă vânt înauntru. Aşa poate temperaturile vor mai scădea. happy