| xon3 a întrebat:

Am o problema cu pc-ul si nu o pot rezolva:calculatorul nu mai porneste sub nici o forma.Sursa pare a nu avea nici o pb cu alimentarea, deoarece trimite curent placii de baza (se aprind ledurile ).E vorba despre o sursa enermax platimax de 1000 w cu toate protectiile posibile si o placa de baza Asus maximus vii ranger de la Asus. Apas pe butonul de pornire de la carcasa si nu se intampla nimic.Am acos memoriile ram,placa video,hdd,ssd, ....tot nu porneste, nu face nimicCe pot sa-i mai fac?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data:
* Urmareste atent ventilatorul coolerului procesorului la momentul apasarii butonului de pornire.
Daca are cea maimica tendinta de miscare, sa se roteasca, atunci ai un scurtcircuit undeva si intra protectiile in functiune. In acest caz mergi pe eliminare, scoti cablurile pe rand din hard disk, DVD-ROM, placa video etc. Unde porneste, acolo ai problema.

A doua oara:
** Incearca cu o alta sursa.

Ultima sansa:
*** Daca cele de mai sus nu au ajutat, atunci la service pentru depanare complexa.

| Demo_Cristi_1987 a răspuns:

Salut. Ia-o de la un capat. Ledurile se aprind pe placa de baza, deci nu exista niciun motiv sa crezi ca nu va porni acea sursa. 90% solutia consta in schimbarea contactului de pornire. Am mai patit in trecut cand un fir s-a dezlipit iar contactul in faceam "pe direct"