| Warchild a întrebat:

Dețin o sursa Pc Seasonic focus plus 650 W. Pc nu mai pornește. Am testat conectorul de alimentare prin unirea Pinului de pământean cu alt pin și tot nu pornește. Conectata pe placa leduriLe plăcii de baza se aprind. E dusa sursa sau nu?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cum e reteaua de curent? Cu socurile cum stai? Ai mai avut surse cazute in ultimii ani? Folosesti un UPS sau macar un VRM, sau conectezi direct calculatorul la retea? Eu am patit sa imi crape un Chieftec cu niste ani in urma si mi-am luat UPS de atunci - am avut si inainte, ca erau probleme in zona, insa sursa noua avea PFC activ si se pare ca nu mergea cu UPS-ul vechi (un Apollo de 650 VA) asa ca am zis las' ca merge cu sursa direct la retea, doar e scula. A fost scula, ca nu a cedat direct, a dat cateva semne, insa eu am fost bou si nu mi-am dat seama. Cert e ca de atunci, dupa o combinatie Sirtec + Tecnoware (buna sursa, penibil rau de tot UPS-ul - dar macar nu am avut probleme sa imi mai crape vreo componenta, Chieftec-ul mi-a busit un hard de 1 TB acum vreo 10 ani cand nu prea vedeai asa ceva, si era si editie enterprise, in fine), am ajuns la combinatia cu care ma voi ingropa - un Seasonic fanless (Platinum 460 W) si un UPS APC (BGR-ul ala de vreo 700 VA). Fa-ti un car de bine si ia un UPS. Pe mine bateria originala m-a tinut vreo 5 ani. Am schimbat-o mai devreme anul asta.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Uita-te cu atentie la placa de baza dupa condensatori umflati/pocniti, posibile arsuri pe ici-colo. Nu cred ca e sursa.

| Warchild explică (pentru GabiDumitrescu):

Acum m-am uitat. Placa de baza e demontata din carcasa. Toți condensatori sunt intacti. Nici mie nu îmi vine sa cred. Sursa e de calitate și o am doar de un an

| Warchild explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc frumos pentru sfat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Warchild):

Cum e reteaua de curent? Cu socurile cum stai? Ai mai avut surse cazute in ultimii ani? Folosesti un UPS sau macar un VRM, sau conectezi direct calculatorul la retea? Eu am patit sa imi crape un Chieftec cu niste ani in urma si mi-am luat UPS de atunci - am avut si inainte, ca erau probleme in zona, insa sursa noua avea PFC activ si se pare ca nu mergea cu UPS-ul vechi (un Apollo de 650 VA) asa ca am zis las' ca merge cu sursa direct la retea, doar e scula. A fost scula, ca nu a cedat direct, a dat cateva semne, insa eu am fost bou si nu mi-am dat seama. Cert e ca de atunci, dupa o combinatie Sirtec + Tecnoware (buna sursa, penibil rau de tot UPS-ul - dar macar nu am avut probleme sa imi mai crape vreo componenta, Chieftec-ul mi-a busit un hard de 1 TB acum vreo 10 ani cand nu prea vedeai asa ceva, si era si editie enterprise, in fine), am ajuns la combinatia cu care ma voi ingropa - un Seasonic fanless (Platinum 460 W) si un UPS APC (BGR-ul ala de vreo 700 VA). Fa-ti un car de bine si ia un UPS. Pe mine bateria originala m-a tinut vreo 5 ani. Am schimbat-o mai devreme anul asta.