| Emrys a întrebat:

Salutare. am si eu o problema. cu netul.
De vreo 4 zile imi merge foarte prost. gen daca fac un test de viteza, imi da download speed 15mb, upload 96mb/s. am chemat pe astia de la rds, au facut test pe scara, au testat in laptopul lor si era ok. la mine nu e. Am instalat windowsul din nou si aceeasi problema o am. ce naiba? S-a dus placa de retea?
Driverele le am la zi. Deci?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Ai dreptate. configuratia ta e buna.
exista posibilitatea sa iti fluctueze viteza, insa asta e vina celor de la rds in acest caz. ei trebuie sa iti rezolve. fa testul de cateva ori pe zi si il notezi de fiecare data. vezi cum variaza viteza si daca e asa ii suni.

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da și nu.Cei de la Erdeesh nu folosesc antivirus pe laptop-urile lor, de unde este posibil să vină și problema cu gâtuirea vitezei de download.Dezactivează complet antivirusul și apoi fa un test de viteză de internet.Succes

| Emrys explică:

Last Result:
Download Speed: 17172 kbps (2146.5 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 93249 kbps (11656.1 KB/sec transfer rate)
Latency: 4 m s
Jitter: 0 m s

| gelu1970 a răspuns:

Configuratia ta nu poate duce mai mult. eu am fibra optica adevarata si din 307 mega reali ce ajung, pc-ul meu accepta 150. asta e.
insa viteza ta e mica. inteleg ca nu e fibra adevarata, dar la ceea ce numesc ei fibra optica, adica, cablu coaxial, ar trebui sa iti ajunga ceva mai mult. poate depinde de viteza ce ai contactat.

| Emrys explică (pentru gelu1970):

Ca si configuratie am un amd phenom x4 860T 3.0 ghz, 8 gb ram... ideea e ca mi-a mers ok pana acum 3 zile.

| Emrys explică (pentru gelu1970):

Am rezolvat misterul. Am conectat cablul la placa OnBoard. si merge perfect.
Pe placa de retea PCI sunt probleme... Multumesc oricum!

| K0sti a răspuns (pentru gelu1970):

"ceea ce numesc ei fibra optica, adica, cablu coaxial"...de unde ai scos gogoasa asta? Am pretentii la tine, deci mai multa atentie!

| gelu1970 a răspuns (pentru K0sti):

K0sti eu ultima data cand am avut ocazia sa vad asa zisa fibra optica de la rds, era cablul ce se folosea la antena tv. ca au evoluat inspre bine si e cu adevarat fibra optica, imi cer scuze. ok?

| K0sti a răspuns (pentru gelu1970):

E fibra optica pana in cutia de pe scara si de acolo se pleaca pe UTP catre apartamente! Pentru cei care au abonament de 500 MB si 1GB, se vine cu fibra optica pana in casa! Coaxial nu mai este de mult timp!

| gelu1970 a răspuns (pentru K0sti):

Am inteles. imi cer scuze.

| K0sti a răspuns (pentru gelu1970):

Nu e o problema, te-am pus in tema ca sa stii!

| gelu1970 a răspuns (pentru Emrys):

Ai dreptate. configuratia ta e buna.
exista posibilitatea sa iti fluctueze viteza, insa asta e vina celor de la rds in acest caz. ei trebuie sa iti rezolve. fa testul de cateva ori pe zi si il notezi de fiecare data. vezi cum variaza viteza si daca e asa ii suni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rogi un amic sa vina cu laptopul la tine, faci si la el proba si daca la el merge cu viteza mai mare sigur ca placa de retea nu mai trage. Il urci pe olx, il vinzi si iti iei altul cu configuratie mai buna.