| 23927 a întrebat:

Salutare!
Am si eu o problema cu PC.
1. exemplu, cand scriu pe google imi scrie in reluare, adica eu scriu si imi mare peste vreo secunda.
2.Cand dau refresh pe desktop, tot in reluare le da.
3.In jocuri: exemplu: joc cs 1.6 fps constant 100 si fara sa misc mousele, fara nimic, scade fps la 50 pentru 3-5 secunde.
4.In videoclipuri, merge in reluare un pic adica cu vreo 15 fps, apoi creste fps la 40, se misca ca si cum ai derula.
Acestea sunt problemele mele...
PC SPECIFICATIONS:
Intel pentium 4 3. 20Ghz HT(ht on, ht off. la fel face)
Geforce 7600gs 256 mb 128 bit (cu overclock sau fara, la fel face)
1Gb ram ddr1. 1x1gb.
Windows xp sp 3.
Am incercat mai multe windowsuri, si la fel imi facea.
Vreau sa metionez ca mi-a merg bine, am vreo 5 zile de cand imi merge asa si nu stiu de ce... am si anti virus, nu se pune problema de virusi,am instalat cel mai nou driver pentru placa video. degeaba.
Si vreau sa mai mentionez, ca daca HT este on, fps scade de la 100 la 30, cum ar fi cu ht off de la 100 la 50. pentru cateva secunde. oare sa fie HDD-ul de vina? Am schimbat si sura... degeaba. am curatat de praf in unitate. degeaba. straight face. Daca ma puteti ajuta. va rog frumos...
O funda nu este nimic pe langa ajutorul pe care mi-l puteti acorda. Raspundeti doar daca stiti... BAFTA!

5 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Da-mi un add la id kylexy_2010 ca e mult de explicat. in general os-ul e de vina ca la sp3 inca se lucreaza si te trezesti ca devine instabil dintr-o data, 2 la mana ar fi procesele de start up, 3 un plugin atata browserului iar la sp3 mai mult de 15 G nu iti trebuie ca iar iti merge greu daca partitia e exagerat de mare, am ramas la sp2 si nu am nici un fel de problema cu sistemul chiar si fara antivirus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe cauze, sursa nu are nici o legatura.
Ai instalat ceva programe si tot felul de prostii inainte sa iti faca asa?
Cand iti incarca greu sacadeaza, dai un task manager si la performance vezi ce iti tine procesoru ocupat, sau ram-ul
Cate partitii ai? Cat spatiu ai liber pe partitia unde e win?

| 23927 explică:

In C, unde este windowsul sunt 15 gb liberi din 20.Programe si tot felul de prostii nu am instalat, folosesc si game booster sa-mi opreasca toate procesele nefolositoare, si advanced system care. Oricum in reluare merge foarte des la videoclipuri, cum am si spus, merge cu vreo 15 fps. foarte scadat, iar apoi merge cu vreo 40 fps, pentru a ajunge la secunda care trebuia daca era 25 fps. cat este normal.Si in jocuri cum ar fi cs1.6 nu stiu de ce mama naibii tot scade fps de la 100 la 20-40, asa aiurea... pe vechiul processor, amd athlon xp 2600+, nici pe ala nu scadea asa si aveam placa video radeon 9550 straight face... ar fi trebuit sa scada fps in cs 1.6 maxim la 60, intr-un timp nu scadea fps mai jos de 70, orice mapa era sau ori cat de multi playeri. Si in zps=zombie panic source, imi merge foarte bine 30-60 fps si scade fps de o data la 3 :O deci. dal in mama masii si sta 3 fps pentru 10-15 secunde straight face

| 23927 explică:

Si inca ceva. nu pot juca jocurile cum ar fi metro 2033, imi merge cu 15-30 fps, si chiar daca nu misc mousele scade aiurea fps la 3 pentru 5-10 secunde. PLS help xD

| 23927 explică:

Am rezolvat problemele!
In reluare imi merge doar cand este HT off, cand este on merge perfect la videoclipuri.Problema cu fps cand scadea foarte mult in cs 1.6 era de la virusi, cand dadeam scan cu anti virusu nod32, imi scana pana la 50% paoi. era un virus al dracu creca, de se resta pc cand ajungea la scan la 50%. Acuma in cs 1.6 nu scade fps de 70, si ajunge chiar la 500... mersi oricum happy.