| costinvlad a întrebat:

Salutare. Am un Acer Aspire A515-41G-F2SH si nu am toate optiunile din BIOS. Va rog frumos sa imi spuneti cum sa editez cu hex editor si ce trebuie editat ca sa se deblocheze. Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie sa identifici fisierul binar.
In a doua faza trebuie sa faci ingineria reversibila, sa aflii locatiile si continutul fiecarui element.
Abia in a treia faza te apuci sa editezi fisierului, sa modifici valorile.
In faza a patra compilezi inapoi in format binar fisierul, avand grija sa nu se modifice lungimea fisierului, nici adresele de referinta.
Cand noul fisier binar este creat, inclutzi si cifrele de control.
In ultima faza, daca totul pare OK, te pregatesti sa inscrii fisierul in memoria CMOS.
Daca calculatorul nu porneste sau are probleme, atunci trebuie sa re-incarci vechiul continut (salvat) a BIOS-ului.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti edita BIOS-ul laptop-ului cu hex editor, fiindca n-ai acces direct la el.
Singura sansa ar fi daca ai gasi un compilator reversibil, care sa poata edita fisierul de update, binar, iar la final ar face exact pozitionarile datelor la locul lor potrivit, fix.
Si in acest caz trebuie sa cunosti semnificatia si pozitia tuturor elementelor din fisierul binar, pentru a te asigura ca nu distrugi BIOS-ul, respectiv laptop-ul.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Dar cum il editez. Am descarcat update de pe site. Multumesc. Fisierul binar il obtin parca din win+r si %TEMP%

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Nu.
Fisierul binar este fisierul descarcat pentru update-ul BIOS-ului.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Dar ce fisier editez? Nu bios.fd/ bios.rom sau bios.bin? Sau care?

| costinvlad explică (pentru Bula):

Ok. Multumesc frumos. Si unde gasesc locatiile? Eu cu RBE(Rom BIOS Explorer am gasit ca CPU meu are lungimea de 48 cv genu si aia este CPU)? Cand dau acolo FIND FSB; BCLK; etc despre frecventa MA duce la adresa 000000. De ce?

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Locatiile difera intre fiecare fabricant si tip de BIOS.
De fapt, in CMOS se memoreaza intregul program de auto-testare, orecum si parametrii de functionare a sistemului.
Daca n-ai documentatie, este aproape imposibil sa faci modificari functionale, in cunostinta de cauza.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Ok. Multumesc. In CPU-Z BUS Speed ajunge uneori putin peste 101 gen 101-103 MHz dar la multiplicator oare cum normal gen 26-30 cand este conectat la priza si 18-20 la baterie. Daca ar fi x37 pe 101-105 este periculos? Sare el cand vrea. Multumesc frumos.

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Intai trebuie sa identifici fisierul binar.
In a doua faza trebuie sa faci ingineria reversibila, sa aflii locatiile si continutul fiecarui element.
Abia in a treia faza te apuci sa editezi fisierului, sa modifici valorile.
In faza a patra compilezi inapoi in format binar fisierul, avand grija sa nu se modifice lungimea fisierului, nici adresele de referinta.
Cand noul fisier binar este creat, inclutzi si cifrele de control.
In ultima faza, daca totul pare OK, te pregatesti sa inscrii fisierul in memoria CMOS.
Daca calculatorul nu porneste sau are probleme, atunci trebuie sa re-incarci vechiul continut (salvat) a BIOS-ului.