| Gabriel_Marius_2000 a întrebat:

Salutare,am un Canon d500, pe modul manula imi face poza dupa ce apas de 2 ori pe butonul de făcut poze, cum pot sa fac sa faca poza doar dintr-o singura apasare pe acel buton?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Exact, asa e normal (cand ai setat focus manual)
Dar prima apasare trebuie sa:
1) NU fie intreaga, adica nu apesi declansatorul decat pe jumatate, pentru a activa motorul de focus.
2) ar trebui sa produca o lumina rosie, fasciculul de focalizare.

Daca:
A) trebuie apasat de tot,
B) e pe focus automat,
C) se aude acel click mai pronuntat,
D) poza nu se realizeaza decat la o noua apasare întreaga,
poate fi un semn ca declansatorul nu functioneaza bine.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Prima apasare nu trebuie sa fie intreaga, si reprezinta stabilirea punctului/zonei de focus.

A doua apasare declanșează shutterul, deci realizeaza poza.

Eventual, incearca sa treci obiectivul pe modul AF, daca nu doresti sa te ocupi tu de focus.

| Gabriel_Marius_2000 explică (pentru NLS):

Ideea e ca apas odata se face totul negru si dupa trebuie sa mai apas odata sa realizeze fotografia, cred ca sa deschida shutterul

| Gabriel_Marius_2000 explică (pentru NLS):

Cree ca are o problema declanșatorul, apas putin pentru focus, face focusul apas odata se face tot negru mai apas odata si se realizeaza poza, asta doar pe manual, pe auto nu am treaba cu el

| NLS a răspuns (pentru Gabriel_Marius_2000):

Exact, asa e normal (cand ai setat focus manual)
Dar prima apasare trebuie sa:
1) NU fie intreaga, adica nu apesi declansatorul decat pe jumatate, pentru a activa motorul de focus.
2) ar trebui sa produca o lumina rosie, fasciculul de focalizare.

Daca:
A) trebuie apasat de tot,
B) e pe focus automat,
C) se aude acel click mai pronuntat,
D) poza nu se realizeaza decat la o noua apasare întreaga,
poate fi un semn ca declansatorul nu functioneaza bine.