| IIIshaneIII a întrebat:

Salutare, am un laptop cu tochscreen, cu i7 5500u 8gb ram si ssd 256 cum fac sa instalez android pe el in paralel cu windows 10? Am folosit si blustacks dar nu imi place, nu e optimizat pentru touchscreen.

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Atunci instaleaza-ti Android in Vmware Player [Virtual Box este deja o gluma].
Dar, daca ma gandesc mai bine, ma indoiesc ca pana si masina virtuala ar face vreo diferenta, laptopul este prea slab pentru asta, procesorul adica: orice Intel cu "u" in nume nu e bun decat de browsing si office.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru DracuIa):

Puteam eu sa vorbesc in nestiinta de cauza? fara sa fi testat?
Linux, Android, Windows, totul se misca prost in VBox si nu este vina mea si nici a procesorului, cu un r7 4800h si 16 threaduri e imposibil sa obtin performante in zona 0.5 FPS.

Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns:

Exista un Android pentru PC, dar are lipsa SERIOASA de drivere si alte rahaturi, deci nu merita
https://www.android-x86.org/
insa incearca asta:
https://www.google.com/search?q=android+emulator+touch+screen

| gabriel2004o a răspuns:

Pai nu prea poți
Una e sa ai bios compatibil cu Windows
Și alta e cu Android cu alta placa de bază
Dacă tu chiar te-ai saturat de windows atunci pune o mașină virtuală
Cu Vmware sau Virtual Box
În rest... dacă vrei sa încerci Chrome OS

| IIIshaneIII explică (pentru gabriel2004o):

Nu m-am saturat de windows doar vreau sa rulez niste aplicatii de telefon pe laptop, care in emulator nu functioneaza bine

| CAlex8887 a răspuns:

Salut, nu cred ca iti poti instala android pe win. fara un emulator, daca nu iti place BlueStacks iti recomand sa folosesti Nox sau Android Studio!

| IIIshaneIII explică (pentru CAlex8887):

Eu vreau sa il instalez in dual-boot sa nu mai intru in windows

| LPCTSTR a răspuns (pentru IIIshaneIII):

"Is dual boot possible on Android?
Yes, Android can be dual-booted with other operating systems. However, it is not recommended to do so as Android is designed to be a single platform."
Iti asumi sa iti pierzi vremea ca la final sa obtii un sistem de operare instabil, ori inutilizabil; sau sa nu obtii nimic pentru ca instalarea nu s-ar face corect din varii motive.

| IIIshaneIII explică (pentru LPCTSTR):

Atunci o sa incerc alte emulatoare care ofera suport touch mai bun