| BostanDaniel1974 a întrebat:

Salutare am un laptop Dell model mai vechi are 150 gb si 1gb RAM are windows 7 intrebarea mea este pot sa-i pun wind 8 sau 10 e pe 32 nu pe 64 bit daca se poate va rog sa ma ajutati multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru 1 GB RAM, ai putea pune Windows 7 Starter sau Home Premium, Windows 8.1 Home, sau Windows 10 Home.
Dar cea mai buna alegere, dacă nu te tine ceva pe Windows, ar fi Linux Mint 18.3 (Mate sau Cinnamon )
... Ori ai alege, sa fie pe 32 biți, inclusiv Linux.
Windows 10 la mine merge bine, și e mai rapid decât 7, pe același hardware. Însă necesita "fine-tuning" ca să meargă brici. (dezactivare aplicații, servicii și procese inutile).

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu cred ca va merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand Linux Mint.

Dacă pui W8.1 sau W10 după o lună două va funcționa execrabil.

| DaniTDCI a răspuns:

Tu pe 1 gb ram rulezi windows 7... cat timp stai sa ti se deschida un program?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu iti Recomand Linux Mint. Il folosesc desi am un computer un pic peste medie si cu mult mai tare decat acel laptop, este asemanator cu Windowsul, are mai putine cerinte si poti face toate lucrurile care le le faci cu un Windows.

| BostanDaniel1974 explică (pentru NLS):

De unde iau drivere pentru linux

| NLS a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Dacă are placa video dedicata, fie Nvidia, fie ATI, le găsești la ei pe site (Nvidia, respectiv AMD), dar le instalezi direct din Linux, NU le scoți acum.
Am instalat de câteva ori în mașină virtuală(VMware Player) Linux Mint și nu a trebuit sa instalez nici un driver.
Mi se pare ca în ultimele versiuni (17, 18) exista un Driver Manager, astfel ca e ușurat procesul, poti instala toate driverele de acolo.
Iar in Software Center (sau software manager, nu mai știu cum se numeste) găsești orice program ai nevoie, toate gratuite.
Și eu vreau să-mi instalez Mint pe laptop in Weekend, (deși am licență originala de Windows 10 Pro pe el, si merge perfect. L am cumpărat cu licență de 7Pro și am transformat o in 10).
Dar nu mai vreau sa dau banii de doua ori pe softurile uzuale...pe care le am cumpărate pe pc. Și in plus arata mai bine decât windows 10.
Poți pune cinnamon 17.3 pe 32 biți, e versiune puțin mai veche și se împacă mai bine cu hardware-ul tău.