| StefanAlexandru998 a întrebat:

Salutare,am un laptop iar placa video are 1GB dar foloseste doar 64mb, asta dupa ce am reinstalat windows-ul. inainte imi consuma 526mb, de ce? exista vreo modallitate sa-i cresc mb de la 64 la 526 sau mai mult?

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Placa video are 1gb, da? Deci ea cand joci un joc poate sa consume pana la 1gb din memoria ei interna. Aia este memoria ei pe care si-o aloca decodarii grafice in timpul jocului. Tu presupun ca vrei sa spui ca ea consuma RAM si acum nu mai consuma RAM, este foarte bine, RAM-ii trebuie sa fie cat mai jos daca nu ai programe deschise care sa consume memoria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine asa. De ce vrei sa consume mai mult? Daca vrei sa consume mai mult joci jocuri. Se consuma mai mult atunci cand rulezi mai multe.