| Ferii a întrebat:

Am un pc : rx590 8 gb, r5 2600x, 2 monitoare si cand ma joc si placa video ajunge la temperatura de 60-70 de grade si cpu-ul la 60-80 de grade imaginea incepe sa se schimbe intre monitoare si nu mai vad aproape nimic pe monitoare, dar calculatorul raspunde doar nu mai vad aproape nimic clar. Precizez ca monitoarele sunt pe vga si am luat eu 2 adaptoare https://www.cel.ro/adaptoare/adaptor-hdmi-la-vga-t-m-neg ru-pNSc3MTEo-l/ oare sa fie de la adaptoare ca sunt de proasta calitate?
dau funda!

4 răspunsuri:
| n1c0t1n333 a răspuns:

Procesorul nu ar avea de ce sa se excite așa de mult. Daca te joci, fara sa fie monitoarele conectate, este la fel de ridicat temperatura la GPU și CPU? Daca da, înseamă că jocul mănâncă multe resurse și nu ai ce sa ii faci. Trebuie PC mai puternic.

Daca nu, înseamă că acel adaptor este de vina. Cu toate că nu văd cum ar putea el să îți ridice temperatura la CPU.

Daca tot ai probleme, reinstalează driverele de la placa grafica. Poate o să îți meargă mai bine.

Sper că te-am ajutat happy.
Multa bafta

| Ferii explică (pentru n1c0t1n333):

Am gresit eu la cpu nu au fost niciodata 80de grade, maxim au fost 65 de grade

| n1c0t1n333 a răspuns (pentru Ferii):

Daca sunt 65 de grade este bine dar se poate și mai bine, pentru performanta mai ridicată. Poți schimba pasta termală (pasta termo-conductoare) sau poți să îți cumperi un cooling pad( ai link in primul răspuns).

Daca ai mai multe întrebări, mă îți contacta

| Ferii explică (pentru n1c0t1n333):

K