| nashu40 a întrebat:

Salutare!
Astazi am doua intrebari intr-o singura postare!
1. Am vorbit cu un amic pe messenger si am vrut sa ne vedem si la webcam. Problema e ca el nu ma vedea pe mine desi daduse accept. Eu web-ul lui il vedeam,la fel si pe al meu,el insa pe mine nu ma vedea desi daduse accept, ii aparea doar negru. Ce trebuie bifat ca sa ne vedem corect?
2.Astazi,la deschiderea pc-ului, nu mai vroia sa boot-eze. Pur si simplu nu mai recunostea HDD-ul ca si master. Dupa cateva restarturi inutile mi-a venit ideea sa scot jumper-ul de la hard si pe urma mi s-a deschis fara probleme. Am observat insa cv ciudat.Am avut hardul la cineva si abia acum am observat ca avea alt jumper,din acela alb,asta in schimb era negru si parca de alta forma. Intrebare:
a) se poate sa aiba jumper-ul ceva, adica sa nu fi fost bun si de asta sa fi facut probleme?
b)daca merg cu jumper-ul scos se poate intampla ceva? Intreb asta pentru ca vad ca recunoaste hardul ca master si fara el.
Multumesc anticipat si toate cele bune!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit. Totu-i in regula. Idiotul cand a pus jumperul la loc nu l-a mai pus cum trebuie. Pozitia fara jumper se numeste "cable select" si lasa la dispotia PC-ului sa hotarasca cum folosete HDD-ul. El a hotarat ca este "master" si este in regula. Daca pui al 2-lea HDD trebuie sa pui jumperul pe "slave" si este in regula.