| Claucs a întrebat:

Azi am cumparat un CD nou, gol, fara nimic pe el, l-am bagat in PC si nu il citeste.
Imi apare 1 secunda langa click Cd-ul acela mic, dar nu imi apare nimic la dvd drive sau cd drive.
Am baga Cd-uri cu chestii pe ele si pe alea le citeste, dar pe astea goale nici nu mi le arata.
Care ar fi problema?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Ești sigur că PC-ul tau are un CD writer ( care poate citi și scrie )?

Mie îmi pare mai mult a fi un CD reader ( Doar citește ).

Descarcă hwinfo, la secțiunea de optice îți zice exact ce poți scrie și ce poți citi...

16 răspunsuri:
| Jukosto a răspuns:

Pe scurt, CD-ul e stricat. Cumpara altul.

| Claucs explică (pentru Jukosto):

Am luat 2 de acelasi fel, nici unul nu a mers. dupa care am luat alte 2 alta firma nici alea nu merg.
Stai linistit ca m-am gandit la chestia asta.

| Jukosto a răspuns (pentru Claucs):

Atunci incearca asta:

1. Windows+R (Windows ii tasta de langa Ctrl.)
2. Scrie acolo asta "compmgmt.msc"
3. Intra in "Services and Applications"
4. Da pe "Services"
5. Cauta "Shell Hardware Detection", da dublu click pe el.
6. Apoi, vezi ca scrie pe la centru "Startup type", in dreapta lui ca click pe ce ii, si alege din lista aia "Automatic"
7. Da apply, ok, restart, si vezi dupa daca merge.

| Claucs explică (pentru Jukosto):

Am facut-o si pe aia, era deja pe automatic, tot nu merge.
Am sters upperfilters si lowerfilters, am sters drive-ul, am dat restart, tot degeaba.
Le citeste pe alea cu documente, pe alea goale tot nu.

| Jukosto a răspuns (pentru Claucs):

Incearca la setari in bios atunci. Stiu ca am avut si eu problema asta, dar tot ce imi aduc aminte e ca am facut ceva in bios si a mers dupa. Mai multe nu stiu, poate te ajuta cineva care stie mai multe de pe aici.

Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce nu se "scrie" (imprima cu laser) nimic pe un disc optic, nici nu are ce sa se "vada" pe el.
E ca si hartia: pana ce nu scrii nimic pe el nici nu ai ce citi.
CD/DVD-urile "se formateaza" doar cu ocazia scrierii, pana atunci sunt n-au nici o informatie pe ele.

| darrio2007 a răspuns:

Ce ai vrea sa vezi pe el?

| Claucs explică (pentru darrio2007):

Voiam sa bag niste muzica pe Cd-uri, dar chiar daca e doar reader, nu trebuia totusi sa acceseze cd-ul?

| Claucs explică (pentru Claucs):

Eu cand il bag in pc nu imi apare absolut nimic.

| darrio2007 a răspuns (pentru Claucs):

Chiar si reader, ce sa citeasca pe el daca nu ai nimic?

| Claucs explică (pentru darrio2007):

Pai ma asteptam sa apara vreun folder gol.

| darrio2007 a răspuns (pentru Claucs):

Intra si vezi daca iti apare ceva in My Computer.

| Claucs explică (pentru darrio2007):

Pai nu apare

| darrio2007 a răspuns (pentru Claucs):

E clar, nu sunt bune CD-urile.

| Claucs explică (pentru darrio2007):

Am luat 4 diferite

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Claucs):

Daca e doar reader, iar tu bagi un BLANK, care are ZERO CONTINUT si pentru a fi accesat trebuie scris mai intii... ce ai vrea sa acceseze?
P.S. darrio2007 se inseala - daca ai cd reader si bagi in el un blank nu iti arata nici un folder gol nimic.