| Yuku a întrebat:

Salutare,
Cum curat coolerul de la laptop? precizez ca am un Acer 5740G, Am mai demontat si montat calculatoarele, dar niciodata laptop-uri, de aceea mi-e teama sa nu fac o patanie.

4 răspunsuri:
| andtim a răspuns:

Cauta pe net tutoriale de dezasamblare, demonteaza laptopul, ia aspiratorul (daca ai unul cu turatie variabila e minunat!) si apropie-l de radiator, iar daca ai praf "lipit" intre aripioarele coolerului, ia o scobitoare sau ceva cat mai subtire, dar care sa nu afecteze pozitia aripioarelor!(exclus ace, cutite, alte obiecte metalice!)

| ionutz49 a răspuns:

Daca nu te pricepi as zice sa nu desfaci.
Sunt destul de complicate.
Am desfacut pana acum peste 10 laptopuri, si nu sunt asa simple.
Se poate curata cu aer sau iei aspiratorul si tragi pe gaura de aerisire.
Nu se intampla nimic.
Laptopul tau e destul de nou cum de ai reusit sa bagi asa mult praf la ventilator?
Pune ceva sub el cand il folosesti in pat si asa...pentru ca 1 are aerisire mai buna si 2 nu o sa mai strangi atata praf.

| PinkPanther a răspuns:

Daca e in garantie du-te cu el la service, asa nu pierzi nici garantia si poti sa vezi cum il deschid aia ca sa stii pe viitor