| Jora_Alexandruemilian_1990 a întrebat:

Salutare, cum se subtitreaza un film? Adica stam noi cu fiecare parte si scriem subtitrarea sau se subtitreaza automat?/////

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca exista o subtitrare in alta limba (engleza de exemplu) se ia titrarea si se traduce linie cu linie.

La un film de 1 ora jumate dureaza cam 2-3 ore sa faci o subtitrare in functie de cat de bine te descurci cu traducerea.

| MenInShadow a răspuns:

Cum a zis si PatrickStar, da, daca exista subtitrare in alta limba se ia acea subtitrare si se traduce, daca nu, se realizeaza una dupa auz.

Dar este greu oricum din moment ce trebuiesc puse minute, secunde, si trebuie sincronizata subtitrarea in asa fel incat sa fie plasata cand si unde trebuie, deci e complicat, mai ales daca se realizeaza prima data, gen in engleza, pentru ca trebuie sa te uiti la 10 secunde, sa pui o subtitrare, la alte 5 secunde, alta subtitrare, si tot asa, iar daca ai un film de vreo 120 de minute, poti sa petreci si cateva zile bune realizand acea subtitrare.

| Jora_Alexandruemilian_1990 explică (pentru MenInShadow):

Dar daca e cu subtitrare, nu o poate fi tradusa si pozitionata automat?

| MenInShadow a răspuns (pentru Jora_Alexandruemilian_1990):

Tradusa nu, nu ai cum sa ai o subtitrare in engleza si sa o traduci automat in romana. Exista functii, cum e cea de pe YouTube care iti traduce anumite lucruri automat, dupa sunet, dar traducerea este proasta, mai ales daca unele cuvinte nu sunt spuse foarte clar, pentru ca programele respective nu au o minte proprie care sa traduca, li se ofera o baza de date cu sunete pentru toate cuvintele, sau pentru mare parte din ele, si intr-un video programul compara sunetele din video cu sunetele din baza de date, daca se potrivesc, ai subtitrare, daca cel din video vorbeste putin mai diferit, sau are un accent cam ciudat, e posibil sa nu mearga.

Deci traducere automata, nu.

Si la fel si pozitionarea, presupunand ca te referi la a plasa o anumita replica la un anumit moment. Nu se poate automat, decat cu o functie ca cea de pe YouTube, pentru ca acolo nu se necesita o pozitionare, apare odata cu sunetul, daca sunetul este inalt din punct de vedere calitativ, si daca se potriveste cu baza de date.

Altfel nu, nu se poate.

Daca vrei sa vezi cum arata o subtitrare, pur si simplu descarca una de pe... sa zicem regielive si deschide-o cu notepad, nu stiu sigur daca mai functioneaza, dar inainte functiona. Asa o sa vezi cum arata o subtitrare.

Dar automat, nu, nu merge, de aceea pe unele site-uri apar filmele putin mai greu, si de aceea exista anumite zile cand apar, gen apare doar joi, pentru ca de joi acum si pana joia viitoare, cei de acolo sa aiba suficient timp sa faca subtitrarea.